Utopljen pomarančevec

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Utopljen pomarančevec

OdgovorNapisal/-a mimi_ » 17 feb 2008, 19:15

Vse kaže da sem utopila pomarančevec, saj sem pri brskanju po forumu ugotovila da mu odpadajo novi listki najverjetneje zaradi zastajanja vode v podstavku in preveč zalivanja ...

Zdaj me pa zanima, glede na to da je šele februar, ali lahko upam na ponovno rast listkov kasneje to pomlad? Pri nas so temperature že sedaj okrog dvajset, zima je bila zelo mila in kratka, zato tudi že vse zeleni kak mesec prej kot ponavadi.

Zemljo bom dobro osušila preden jo spet zalijem...

Drevo ima tudi že ogromno cvetnih popkov, vendar so listi, ki so poganjali okrog njih večinoma porjaveli in odpadli (ali pa samo odpadli). Je še kaj upanja za to, da ne bo drevo čez poletje skoraj golo?

Hvala za odgovor! Sem začetnica glede rastlin, res je, zato je pomoč še toliko bolj dobrodošla... :)
mimi_
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 19 jun 2007, 20:19

OdgovorNapisal/-a babaco » 17 feb 2008, 19:53

Pomarančo pozimi zaliješ enkrat mesečno, toliko da zemlja ni čisto suha.
Pomaranča je pozimi v dobi mirovanja in ne potrebuje vode.
Pomagamo ji samo tako, da redno pršimo liste.
Ne se bati, pomaranča bo prišla k sebi, tudi cveti 2x letno.
Samo povej iz katerega kraja si, da se ti lahko svetuje.
kaki
babaco
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 93
Pridružen: 27 okt 2007, 19:03
Kraj: vrhnika

OdgovorNapisal/-a mimi_ » 17 feb 2008, 20:07

Hm, kraj...ne vem če bo pomagalo, živim na Portugalskem, v okolici Lizbone! :)

Hvala za pomoč! Mimogrede se priporočam še za kak namig kaj naj še kupim za naš sončen balkon... sedaj imam poleg pomarančevca še rožmarin, nekaj zelišč, rastlinico rožiča in majhen limonovec, rada pa bi kupila še kaj mediteransko-subtropskega...nekaj ne preveč delikatnega, glede na moje vrtnarske sposobnosti...! Oleander, sivko...? Tudi oljko bi, ker sem drugače s primorske in me vse te rastline spominjajo na domače kraje :)
mimi_
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 19 jun 2007, 20:19

OdgovorNapisal/-a mimi_ » 28 feb 2008, 17:20

No, zdaj pa so še popki večinoma odpadli, in moje drevesce izgleda zelo bogo.
Zalivala več nisem, malce je rosilo en dan, rastlina je dvignjena da voda v podstavku ne zastaja.

Pa še limona je začela zvijat nove liste...poglejte si slikice!

http://www.moj-album.com/uredi/mimimia/ ... s=11206989

Uh. Kaj lahko še storim? Oziroma, kaj delam narobe? :/
mimi_
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 19 jun 2007, 20:19

OdgovorNapisal/-a mimi_ » 05 mar 2008, 00:59

No, čebelice veselo poplesujejo okrog mojega cvetočega pomarančevca, tako da kaže da si bo opomogel.

Še vedno pa ne vem kaj je z limono. Mi prav nihče ni pripravljen kaj prijazno namigniti? Pa še slikice sem objavila, pa nič.

Sam s sabo se ni zelo produktivno pogovarjat. :wink:
mimi_
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 19 jun 2007, 20:19

OdgovorNapisal/-a mihab » 05 mar 2008, 08:17

obstaja možnost, da imaš na limoni kakšne zajedalce kot npr rdečega pajka, kaparja ipd
ti se radi zaredijo na citrusih ki prezimujejo na toplem
listi in cvetovi odpadajo lahko tudi zaradi nenadne spremembe klime ( prenos iz hladnega na toplo in obratno )
če se listi začnejo zvijati in je zemlja suha je to znak , da je potrebno rastlino dobro zaliti
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a lepidoptera » 05 mar 2008, 15:06

Pozdravljena!
Pogledala sem tvoje slike, pa se mi zdi, da je z limono vse v redu. Samo listna površina raste hitreje kot žile, kar se bo kmalu spremenilo (samo od sebe). Kar se tiče pomarančevca ti pa moj odgovor ne bo preveč všeč. Potrgati bi morala večino cvetov, ker preveč obremenjujejo drevo. Pusti jih samo nekaj, največ 2 na 5 cm veje (1 cvet na 5 listov). Pa kakšno specijalno gnojilo jim dodaj, da bodo dovolj prehranjene (najmanj na dve leti jim moraš zamenjati zemljo, po potrebi tudi lonec, z večjim seveda).
Na splošno, je za odpadanje listov in cvetov najbolj zaslužen prepih, na drugem mestu premalo hranil v tleh (rastlina se s tem brani pred popolnim propadom), potem pa prenizka osončenost (naj bi imela več kot 4000 sončnih ur na leto), škodljivci in kombinacije.
lepidoptera
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 26 sep 2007, 16:40
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a mimi_ » 05 mar 2008, 16:45

Hvala za odgovore!

Cvetovi so tako ali tako večinoma odpadli sami, , rastlino sem presadila lani v večji lonec in seveda drugo zemljo, gnojim pa tudi...tako da upam, da bo :)

Glede sonca in prepiha ni težav, ker je rastlina na j-z balkonu, sonce cel dan.

Spremembe klime...letos smo imeli milo zimo, sicer pa tu tako ali tako pustimo vse rastline vedno zunaj, saj smo v subtropskem podnebju...
mimi_
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 19 jun 2007, 20:19


Vrni se na Sadje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • POMARANČEVEC
    Napisal/-a urče » 16 mar 2010, 15:23
    2 Odgovori
    3292 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a urče Poglej zadnji prispevek
    16 mar 2010, 21:19

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost