Pepino- Birnenmelone- Solanum muricatum

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Pepino- Birnenmelone- Solanum muricatum

OdgovorNapisal/-a jan24 » 31 maj 2006, 19:05

V aprilu sem iz radovednosti kupil zgoraj omenjeno vrsto Birnenmelone, ter ga posadil v globok lonec premera 50cm, v katerem se je ukoreninil in lepo uspeva. Sedaj ima grmasto obliko z ogromno stranskimi poganjki in dva od teh imata že cvetove. Ker na internetu ne piše v slovenščini veliko o tej vrsti, me zanima, kako se ga vzgaja (kakšno obliko mora imet (na enem forumu sem zasledil da naj bi mu bilo potrebno potrgat vse stranske poganjke, kot paradižniku, je to res?), če ga lahko posadim na vrt (sem z Kopra), kam naj ga postavim (na sončno ali senčno lego, na veter ali v zavetje), koliko krat tedensko naj ga zalivam, če ga potrebujem kaj podpret, kje naj prezimi, kakšno zemljo potrebuje, kako naj ravnam z cvetovi, da bo rastlina obrodila plodove, ter če tej dozorijo tudi pri nas, morebitni škodljivci in bolezni in če ga lahko razmnožim z podtaknjenci, ter kako). Zelo prav mi bi prišle tudi vaše izkušnje s to vrsto.
V naprej se zahvaljujem za vse odgovore.
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a jan24 » 12 jun 2006, 15:51

Še vedno čakam na kakšen nasvet o vzgoji te rastline. Medtem, so že skoraj vse stranske "vejice" dobile cvetove (ki še niso odprti). Prilagam še nekaj slik.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a muha » 12 jun 2006, 17:35

Zanimiva rastlinica, ni kaj. Sem zato malo pobrskala po netu in našla kar lep opis v nemščini, ki ti ga tukaj posredujem v "prostem prevodu"

Izvira iz Južne Amerike, kjer raste na višini 800 – 3000 m nadmorske višine
Rastlina je občutljiva na pozebo. Na prosto jo lahko prestavimo šele sredi maja (na Primorskem ustrezno prej). Velikost plodov je odvisna od rastnih pogojev – od velikosti jajca pa do velikosti dinje.
Pri sajenju na prosto se je treba ogibati slabo odcednih zemljišč. Za gojenje v loncih lahko uporabite običajno dobro zemljo za lončnice. Pri sajenju na kompost naknadno gnojenje ni potrebno. Pri gojenju v posodah med rastno dobo vodi za zalivanje v razmaku 1 – 2 tednov dodajati tekoče gnojilo. Ob prekomernem gnojenju rastejo le zeleni deli, plodov je pa malo ali nič.
Poleti imajo rade zračnost in temperature okrog 28 ºC. Tudi v rastlinjakih paziti, da temperatura po možnosti ni višja. Potrebno jih je izdatno zalivati, ker skozi obsežno listno površino vlaga močno izhlapeva.
Gojite jih lahko v grmasti obliki ali pa v 2 – 3 po opori razpeljanih vejah. Čas zorenja od cveta do zrelega ploda je okrog 3 mesece. Plodovi so zreli, ko rahlo zadišijo.
Posajene v obešenke so lahko tudi lepa dekoracija.

Škodljivci: bele mušice, listne uši in rdeči pajek*. Uničevanje: z naravnimi sovražniki in preparati na osnovi mila.

Uporaba: sadeži imajo veliko vitamina C in karotina. Uživamo lahko surove (npr. v sadni solati) ali jih uporabimo za marmelade in vkuhavanje.

*direktno teh imen v slovarju nisem našla, a po povezavah domnevam, da gre za te škodljivce.

Upam, da ti bodo plodovi teknili, še zlasti, ker boš moral nanje kar dolgo čakati.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a jan24 » 19 jun 2006, 10:53

Včeraj sem poskusil rastlino malo uredit, tako, da sem vsakemu poganjku dal za podporo eno bambusovo palčko. Zato da se nebi poganjki povesili preveč navzdol, saj tam nebi dobili svetlobe, ker je rastlina že sedaj v polsenci. Odstranil sem tudi večino zalistkov in zalil rastlino s gnojilom za rastline s plodovi. Poganjkov nisem rečil, saj imajo že vsi cvetove (večina cvetov je še zaprtih nekaj pa odprtih), da nebi kaj preveč poškodoval rastline. Sedaj ima pepino le še 18 glavnih poganjkov.
Pred nekaj dnevi so se pojavili še rdeči pajki, katere sem poškropil z insekticidom, a ta ni pomagal. Ima kdo kakšno izkušnjo s tem kako se jih znebit?
Upam, da nisem storil kaj narobe. Spodaj so pripete današnje slike.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a jan24 » 23 jun 2006, 17:56

Ko je rezultat dolgčasa visok 190cm (glej sliko).
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a jan24 » 27 jun 2006, 12:05

Pred približno enim tednom se iz zalistkov naredil podtaknjence, od katerih mislim, da se so se štirje tudi ukoreninli (vsaj tako zgleda, lahko da bo se še kakšen posušil ali ukoreninil. Sedaj imam le še en problem, saj glavna rastlina cveti, a ker nobena čebela ne zahaja mimo, se noben cvet ne opraši. Ali kdo pozna kakšen način umetnega opraševanja?
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a jan24 » 31 avg 2006, 22:01

Našel sem še dva zanimiva linka o tej rastlini z zanimivimi slikami (le jezik, v katerem je napisano besedilo je napačen, sicer so pa skoraj same slike):

http://www.pelargonie.cz/169.html
Zadnjič spremenil jan24, dne 16 mar 2007, 15:12, skupaj popravljeno 1 krat.
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a silvom » 14 dec 2006, 10:54

Živjo!
Zanimiva rastlina. Ali nam lahko zaupaš, kaj se je s tvojo rastlino dogajalo po avgustu? So se formirali plodovi in nato dozoreli? Število, okus ipd.

LP, Silvo
silvom
silvom
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 okt 2004, 13:05
Kraj: poljane

OdgovorNapisal/-a jan24 » 14 dec 2006, 17:49

Po avgustu se je rastlina opomogla, a je ponovno zacvetela šele novembra. Dobila je kar 21 plodov, ki so se povečali na velikost jajca, a zaradi ene zelo mrzle noči so vsi kar popadali dol z rastline. Sedaj prezimuje- zaenkrat jo imam še zunaj, ker ne dobim dovolj velikega prostora zanjo, tako da upam da bo preživela do pomladi, ko jo bom presadil kar na prosto, v bolj rodovitno prst.

Upam da bom imel naslednje leto več sreče, saj letos še nisem poznal podrobno kako jo vzgojit in predvsem pa katero bolezen je dobila.

p.s.: Sicer en plod je ostal in upam da bo tudi dozorel. Če bo in ko bo, bom napisal še okus.
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a muha » 14 dec 2006, 22:35

Jan24, pepinote sem videla v ponudbi pri "Najboljšem sosedu". So velikosti gosjega jajca. Me je prav mikalo, da bi jih nekaj kupila, morda jih bom naslednjič. Tudi mene zanima, kakšen okus imajo.
Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 17 feb 2007, 18:19

Zanimiva rastlina. Cvetove ima podobne kot krompir :D Verjetno ker je v sorodu z krompirjem in paradižnikom:


Pepino Melon (Solanum muricatum)
"Pepino" means cucumber in Spanish. However, since the pepino is more like a melon, it is called pepino melon, melon pear or bush melon. But, in fact it is related to the tomato and the potato

The pepino melon is native to the temperate Andean regions of Colombia, Peru and Chile. The plant is not known in the wild, and the details of its origin are not known. The fruit is grown commercially in New Zealand, Chile and Western Australia.

The pepino melon plant or bush is about 1 m high and looks a lot like a potato plant. The flowers are small, blue, violet-purple or white marked with purple and they are similar to unopened potato flowers. The plant will not set fruit until the night temperature reaches above 18 °C.

The fruits show considerable diversity in the shape; some being oblong while others are pear or heart shaped. It is up to 15 cm long and 7 cm in diameter. The colour of the smooth skin is from pale green to golden yellow with purple stripes. The fruit flesh is greenish to yellowish-orange and very juicy. The taste is a combination of cantaloupe melon and a cucumber and not particularly sweet. The fruit flesh contains a lot of sweet seeds, which are edible.

The ripe fruit is generally eaten fresh like an apple. Both the skin and the fruit flesh can be eaten. It can, however, also be cut in halves and eaten like other melons. The unripe fruit can be baked like a squash.


Malo za info. :)
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a t0026528 » 10 mar 2007, 09:59

Izgled pepina je navdušojoč.Naročil sem tri kose,me pa močno zanima njegov ukus, če ga je gdo poizkusil?
t0026528
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 28 jan 2007, 15:30

OdgovorNapisal/-a muha » 28 mar 2007, 17:22

Mi firbec ni dal miru in sem ga kupila, pa čeprav je stal en samcat kos skoraj 3 € :!: :!: .
Eh, kar se mene tiče bi svet brez pepinotov ne bil prav nič revnejši. Mogoče bodo doma vzgojeni boljši (tako kot ni za primerjati "industrijski " paradižnik z domačim). Ta pepino sploh ni imel nekega določenega okusa, niti po meloni, niti po hruški (čeprav mu nemci pravijo melonasta hruška), potem, ko ga poješ, ti ostane v ustih le rahel priokus surovega krompirja :( .
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a t0026528 » 28 mar 2007, 17:54

Hvala,mogoče je bil nezrel utrgan,umetna gnojila,škropiva,prevoz,upajmo,da bo v domači oskrbi tak kot piše.Včeraj sem dobil 3 majčkene,so preživeli in jih imam presajene v lončke na polici v dnevni.Če že ukus ne bo najbolši ga je vredno gojiti v splošno zdravstveno dobro.Opisi in slike so dokaj spodbudni.
t0026528
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 28 jan 2007, 15:30

OdgovorNapisal/-a jan24 » 29 mar 2007, 21:02

Par napotkov za vzgojo: - zalivajte je po potrebi (toliko da je zemlja vlažna)
- boljša kot je zemlja boljše bo uspeval
- zmerno dognojevanje je zaželjeno
- razmnoževanje je preprosto- z potaknjenci
(lahko direktno v zemljo ali pa v vodo da se ukoreninijo vejice- brez posebnih postopkov, direktno v boljšo zemljo)
- izredno hitro raste v polsenci z ogromnimi listi, vendar več cveti in ima več plodov na soncu
- pozor na vse škodljivce in uši, predvsem pršice in gosenice (pa tudi kobilice in polži), ter navadne listne uši- očitno so listi izredno okusni, saj sem že letos moral škropit s tremi škropivi (imel je uši, pršice in gosenice naenkrat).

Pozor na pretirano dognojevanje, saj rastlina neha cveteti. Jaz sem mu dajal 3x količino gnojila in je zrasel ogromen. Spodaj so tri fotografije, na prvi je pred prezimovanjem, na drugi tudi, na tretji pa je dvomesečni potaknjenec. Vse rastline so prezimle zunaj (nobena ni pomrznila). Čez zimo so izgubile 4/5 listvo, vendar je na novo začela poganjat in prav kmalu bo ponovno cvetel. Letos jih bom vrjetno presadil na vrt in upam da bom imel kaj več sreče s plodovi.

Sedaj imam še 12 dodatnih potaknjencev že zmerno velikih (nažalost zaradi zime z malo listi), če jih kdo želi jih menjam za kakšno drugo zanimivo rastlino ali seme.

Lep pozdrav in veliko sreče pri vzgoji
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a t0026528 » 30 mar 2007, 13:06

Kaj misliš,če bi ga posadil v obešanko.Bi se veje obložene s sadeži lomile,bi brez škode zdržale težo plodov.
t0026528
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 28 jan 2007, 15:30

OdgovorNapisal/-a jan24 » 30 mar 2007, 17:17

Vrjetno se veje ne bodo polmile, saj so kar "močne", pri meni so se nekateredaljše veje le upognile, vendar brez posledic za rstlino.

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a t0026528 » 30 mar 2007, 17:42

Bom enega dal v obešanko.Si že pojedel kakšen sadež?
t0026528
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 28 jan 2007, 15:30

OdgovorNapisal/-a jan24 » 30 mar 2007, 22:45

Sadežev nažalost še nisem okusil, kajti sta se mi zgodili dve nesreči-
1.) ko je rastlina lepo cvetela in imela par plodov sem šel za 24 dni na počitnice, medtem so birnemelon "napadle" pršice, katerim so se pridružle še uši, tako da ko sem se vrnil sploh ni imel več listov.
2.) do oktobra se je lepo opmogole in "zasnoval" 18 plodov ter neskončno cvetov, vendar je temu sledila zelo mrzla noč (pod 0°C) in je tako izgubil skoraj vse liste, ohranila sta se le dva plodova.
Letos upam da bom imel več sreče in končno okusil sadež- kmalu bo ponovno zacvetel.
Spodaj prilagam fotografiji mladega sadeža (sedaj se šele veča).

Lep pozdrav
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a t0026528 » 31 mar 2007, 07:24

Smola,res.Kje si prezimil,da imaš že take sadeže.In ali pepi hitro raste, piše ,da vsako leto požene iz korenin na novo. :oops:
t0026528
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 28 jan 2007, 15:30

Naslednja

Vrni se na Sadje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost