Lubenica - Crimson sweet

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Lubenica - Crimson sweet

OdgovorNapisal/-a romunov » 11 feb 2004, 18:49

Ok, recimo, da je lubenica sadje.

Se da semena posejat v lonček, spomladi (nekje marca) pa presadit ven? Sam imam omišljen nek prostorček ob ribniku, in z malo sreče bo rastlina črpala vodo iz ribnika...
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a BoGo » 11 feb 2004, 23:30

romunov, zanimiva ideja. Ne vem kako je z lubenicami, vendar če se boš za to odločil, te prosim, če tudi poročaš o uspehu.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a romunov » 12 feb 2004, 14:06

Bom za foro posejal ene 5 semen (kaljivost 87%) pa bom vidu kako se bo odneslo...
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 12 feb 2004, 19:56

Ojla,

ko ti lubenica nastavi plod, ga je potrebno dvigniti od zemlje (najbolje na kako preluknanno pločevinko), potem pa jih pustiti čisto primeru.
Jaz v rasti listov in z nastavki plodov nisem imela problemov, edino Ljubljansko poletje je bilo za moje lubenice premalo "močno" in prekratko. Zreli plodovi so bili na 3 rastlinah le 3, ostali pa niso dozoreli do konca in niso bili sladki, so pa bile tudi ta zrele majhne.
Veliko uspeha!

Ps: a si se že kje razpisal kako velik ribnik si si omislil, mene full zanima?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a romunov » 12 feb 2004, 20:49

Ribnik je čisto mali. 2x4m in nekje 70cm globok. Na srečo letos ni bila huda zima (je že konec?) in je zaledenelo le nekaj cm, tako, da z ribami ni bilo problema. Nitaste alge so se v hladnejši vodi nekako močno razmnožile in upam, da bodo čez poletje mal "brzdale" rast. Če te kaj bolj konkretno zanima pošlji PM ali mail... Drugače pa poglej na http://www.akvazin.com. Mislim, da sem tam nekaj več pisal o tem (Ribniki).

p.s.
Koliko si lubenice zalivala?
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 13 feb 2004, 00:16

Ojla,

lubenice se zalivajo kot buče, kumare...ne po listih, pa res zgodaj zjutraj, če je potreba še z temperirano vodo še zvečer (ne direkt iz šlaufa).

Se pa obnese individualen namakalni sistem za čez dan...2l plastični steklenici odrežeš dno, zariješ vrat flaše v bližino rastline, po temeljitem zalivanju naliješ vodo še v flašo in jo bo rastlina sproti porabljala sploh če je tako pasje vroče kot je bilo letos (ko je deževalo skoraj vsak dan se jim je pa čist fuzlal).

Se mi pa ideja o zamočvirjanju ne zdi slaba, samo da ne boš uporabljal kakih kemikalji za uničevanje zelene alge v ribniku- ribam ne škoduje lubenicam pa po moje bi.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

lubenice

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 13 feb 2004, 15:50

lep pozdrav!

Pred nekaj leti sem sam posadil peške v kozarčke, ko je bilo toplejše pa na sončen del vrta. Med zemljo in rastline sem dal veliko sposušene trave, da je zadrževala toploto in vlago. Lubenice potrebujejo veliko vlage. Zrasle so kar lepe in sladke lubenice, sicer ne tako velike kot v Makedoniji.
Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a romunov » 13 feb 2004, 16:55

Na jugu to kar med koruzo raste...
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a sadjar » 13 feb 2004, 22:09

Oj!

Men so pa kumare kalile med rožami. A ma kdo kakšno idejo kaj naj zdaj z njimi. V stanovanju bodo podivjale, če ne bom hitro ukrepa.

Hvala za odgovore.
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 14 feb 2004, 00:39

Ojla sadjar,

po mojem bi blo najboljš, da jih daš na okoli 15°C in svetlo mesto, ter da jim sproti pinciraš poganjke, dokler jih ne boš dal ven-so pa definitivno par mesecev prezgodnje.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a sadjar » 14 feb 2004, 19:58

Tudi meni je jasno, da so prezgodnje. Je pač splet okoliščin. Gnile kumare sem najprej kompostiral, nato pa sem kompost uporabil za dodatek k zemlji za presajanje rož. Tako zdaj jih pa imam.

Po mojem jih bom pustu da podivjajo. Ker nimam rastlinjaka so verjetno majhne možnosti, da bi iz njih kaj ratalo.

Hvala za odgovor.

Lp.
sadjar
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 nov 2003, 21:46
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a romunov » 21 feb 2004, 15:21

Ima kdo podatek koliko časa potrebuje lubenica, da vzkali? Rahlo sem postal neučakan. :)
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 21 feb 2004, 17:22

Ojla,

če hočeš, da seme hitro vzklije, ga daj na toplo med dva navlažena pivnika- paziti moraš da ni premokro in da ni presuho- zato je najboljše kaljenje izven zemlje. Ko seme pokaže prve znake kaljenja jih šele posadiš v zemljo, kjer bodo začela rasti.

Čas klitja je pa po mojem enak kot pri kumarah :?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a romunov » 21 feb 2004, 20:21

Ok, sem se usedel na leno rit in izbrskal podatke:

Family: Cucurbitaceae
Genus and species: Citrullus lanatus
Growing Season: summer

Indoor Sowing...
Time needed to reach transplant size: 3-4 weeks
When to transplant to garden: 2 weeks after last spring frost

Outdoor Sowing...
When to sow outdoors: 2 weeks after last spring frost

Other Sowing Guidelines...
Approx. germination time: 3-12 days
Germination temp.: 70-95 degrees F. (22-32+°C)
Sowing depth: 1 inch (dva inu pol cm)
Days to maturity: 75-100 days

Transplanting Guidelines...
Spacing between plants: 24-36 inches
Spacing between rows: 72-96 inches

Growing On...
Pests: cucumber beetle, squash vine borer, pickleworm
Diseases: bacterial wilt, anthracnose, downy mildew
Harvest: allow to ripen on the vine; when ripe, a watermelon's underside turns from white to yellow, the skin becomes dull and difficult to pierce with your fingernail, and the tendrils near the melon turn brown and dry
Growing tips: melons thrive in heat and need lots of room to grow; seeds of the seedless varieties do not germinate as well as other varieties
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

Sajenje lubenic, nekaj izkušenj

OdgovorNapisal/-a boyki » 28 mar 2005, 17:50

Ste me izzvali, da napišem še svojo sajenje lubenic. Sam jih gojim že nekaj let. Sajenčke dobim v vrtnariji, ker so v rastlinjaku idealni pogoji za vzgojo, samo jih ne smejo poškropit z zaviralom rasti kot to delajo z kumerami.
Sajenje: rade imajo bogat kompost, od jeseni do časa zaditve vseskozi zbiram rastlinske odpadke (solata, mlade pleveli...) in dodajam gnoj.
Potem zastrem vse skupaj z trato in posadim lubenice. Potem imajo cca 4-9 kg, vsaka veja po dve, seveda če je letina OK. Plodove je potrebno izolirati od zemlje, ker se drugače ne segrejejo dovolj, da bi bile sladke (konci opaža, steklo, ogledalo, karkoli...)
Lubenica rabi dovolj prostora in v danem trenutku "explodira" z bujno rastjo.
Še lubenica ob ribniku: prvo leto sem naredil ribnik , nasul okrog njega zemljo z gnojem in nadeval kamne. Potem je lubenica hitro rastla in tudi zalivali smo jo. Del vitic se je plazil poleg vode. Bilo je tudi extremno toplo, toda lubenica je bila 11 kg težka. Drugo leto so mi jo tam uničili bramorji, ki so velika nadloga,
Veliko uspehov vsem, pri gojenju!
boyki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 15 mar 2005, 01:16
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a Akasha » 28 mar 2005, 19:48

Evo,še moj postopek,gojim jih v Ljubljani: :D

Najbolje se je obnesla sorta Sugar baby(okrogle temno zelene,seme iz Avstrije od Geissler),neke progaste pa sploh ne,ker so še bolj pozne..

Posejem v sejalni substrat aprila po 3 semena v ca 10cm loncke,po ledenih možeh presadim sadike v toplo gredo(na sonce),v sadilne jamice dam prej gnoj in pomešam z zemljo,okrog potresem nekaj proti polžem in bramorjem.

Zalivati je treba veliko,gnojim z gnojnico dodatno čez leto.

Mora pa biti vroče poletje,lani ni bilo in žal nobena ni dovolj dozorela,pa še plesen so dobile :( :cry:

Konec poletja dozorijo(ko potrkaš,zvenijo na poseben način,pa pecelj se jim posuši do takrat).
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

Zrelost lubenice

OdgovorNapisal/-a boyki » 29 mar 2005, 07:58

Lubenica je zrela takrat, ko se posuši vitica nasproti njenega peclja. Drži 100%. Takrat jih utrgam in jih pustim še kakšen teden ali 14 dni.
Res je v letu 2004 je bilo slabo za lubenice, zgodaj so lepo rasle, potem so se že zelo razrasle, vendar je bilo potem premalo toplote. Kljub temu jih je bilo nekaj, vendar niso bile tako sladke kot ponavadi.
:cry:
boyki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 15 mar 2005, 01:16
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a pingo » 05 jun 2005, 14:10

Pozdravljeni!
Sem nov tukaj in letos sem se lotil gojenja lubenic, kupil sem sadikce in jih ob pravem času presadil, sedaj so se lepo že prijele in delajo že nekatere cvetove, posadil sem jih na primorskem (nekje pod kraškim robom) in ker je zemlja kar pusta sem jim dodal še kar dosti komposta in nekega standarddnega mineralnega gnojila. Namestil sem jim tudi kapalke (ležijo na tleh) okolico pa pokril z črnim najlonom (tako da gledajo ven samo sadike). Kapalke opravljajo svoje delo dlično (cca 2l/uro pustim pa jih vžgane cca 3 ure zvečer ali pa zjutraj (odvisno kdaj grem na njivo) do takrat je vse res zelo dobro razmočeno, sedaj me še zanimajo vaši komentarji, na kaj naj sem pozoren (prvič se ukvarjam z lubenicami). Zanima me predvsem, če bi moral dodati kakšno posebno mineralno gnojilo? In pa zasledil sem da je bolje zalivati zjutraj, pa se razlika res toliko pozna?

LP vsem.
pingo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 05 jun 2005, 14:03

OdgovorNapisal/-a davidoff » 21 jun 2005, 18:19

jaz sem lubenice sadil malo pozno, zato so sedak velike komaj 10 cm. ali ve kdo kako globko zrastejo korenine lubenice, saj bi jih rad gojil v loncu?
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a boyki » 22 jun 2005, 11:07

Za lubenice še nikakor ni prepozno, saj bodo sedaj začele najbolj rasti, seveda mora biti sadika v tem času dovolj močna. Jaz sem jih sadil kar zgodaj in so pri temperaturah okrog 1 stopinje skoraj vse propadle, tako da jih je bolje saditi pozneje.
Imeti morajo nekaj pogojev:
- toploto, sonce - čim več ne kje za kako koruzo, fižolom, drevesom
- vlago, jaz jih zastrem okoli z dovolj debelo plastjo trave, da se tla ne izsušijo in še občasno zalivam (bolje manjkrat in bolj obilno)
- dovolj hranljivo in tako kompostno ali gnojno zemljo
- ne sme biti bramorjev, pri meni je to največji problem, saj se sredi največje rasti pojavijo in pregrizejo steblo, potem je konec veselja. :(
Letos sem poskusil, kako bodo rasle na gnoju (tako so sadile naše babice buče, da se gnoj ni scvrl na vročem soncu), saj samo tam nimam bramorjev, bom poročal, kako se obnese.
Veliko uspeha vsem.
boyki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 15 mar 2005, 01:16
Kraj: Laško

Naslednja

Vrni se na Sadje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost