Lubenica - Crimson sweet

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 07 mar 2007, 23:21

Dober večer :)

Ali veste kdaj se bi moralo posejati semena lubenic :? :?:



Lep pozdrav,Karmen :D
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a boyki » 08 mar 2007, 00:06

Jaz kupim vedno sadiko v vrtnariji in to po tem ko jim že zmanjka paradižnika in paprike t.j. konec maja oz. začetek junija, ker drugače pozebejo (niso tako trdne kot ostale sadike).
S semenom sem poskusil tako da sem ga posadil zraven kapusnic (pod kovertan ali v toplo gredo nekje aprila)
Veliko sreče....
boyki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 15 mar 2005, 01:16
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a Postopac » 18 mar 2007, 22:29

Ali lahko dko pove, kakšna zemlja se uporablja za lubenice...?

lp
Postopac
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 07 jan 2007, 15:40
Kraj: V.Lasce

OdgovorNapisal/-a boyki » 23 mar 2007, 19:09

Takole zgleda - jeseni se odločiš kje bodo lubenice oz priprava zemlje.
Na določeno mesto v vrtu mečem pleveli, malo gnoja, travno rušo, če se kje kaj koplje ... spomladi se dodajajo samo še kake pleveli, ki hitro razpadejo.
Predno posadim lubenice naredim čez kompost še zastirko iz trave , da drži vlago.
boyki
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 15 mar 2005, 01:16
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a peter » 27 mar 2007, 11:10

OJ!

Lubenice se kolikor vem lahko (za osrednjo Slovenijo, v Primorju malo prej) sadi v lončke že nekje aprila in se jih potem okrog 15. maja posadi na vrt. Seveda morajo biti na toplem (čez 20 stopinj), saj sicer ne bodo lepo klile. Ven na vrt pa jih ne sadit še do konca aprila, saj rade pomrznejo.

Na vrtu je potrebno zemljo za lubenice zelo pognojit (domač hlevski gnoj, kompost) in najbolje naredit zastirko (okrog rastlinice damo slamo ali črno folijo - to je zelo dobro, ker zadržuje vlago in je okrog rastlinice še bolj toplo). Zraven tega je po moje za lubenice zelodobro, če jim dodaste v rastni dobi kdaj pa kdaj malo gnojila.

Upam, da sem bil kaj v pomoč.
Lep pozdrav in obilo uspeha!
peter
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 11 apr 2006, 18:35

OdgovorNapisal/-a kiki » 20 apr 2007, 14:48

kaj jih lahko že sadim doma sem na štajerskem(njivrce)
kiki
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 09 jun 2006, 12:52
Kraj: njiverce (štajerska)

OdgovorNapisal/-a Lubenica » 11 maj 2007, 22:13

Jaz pa letos prvic sadim lubenice. Posadil sem jih na kompos katerega sem prej pognijil. Seme ze kali. Zraven sem tudi posadil melone. Ker nisem vedel, da ima eno seme vec plodov sem ji nasadil zelo blizu skupaj. Naj odvecne poganjke odstranim oz. jih presadim drugam? Kompost pokrivam z tunelom. Ali so lahko cel dan pokrite ali jim je cez dan prevroce? Ali jih moram tudi pokriti z crno folijo ali nerabim ce so pod tunelom? Sedaj sem jih moral vsak dan zalivati saj je povrsina zemlje razpokala. Ali predlagate kak namakalni sistem? Nekje sem prebral, da moramo plodove lociti od zemlje, da postne dovolj sladek. Kako to storimo?

Ze v naprej hvala za vase odgovore.

LP
Lubenica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 maj 2007, 22:00

OdgovorNapisal/-a kiki » 31 avg 2007, 11:52

dobro bi jih blo presadit narazen. plodove ločiš tako da pod njega daš slamo alufoljo, ogledalo, steklo,...(kar maš doma)
kiki
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 09 jun 2006, 12:52
Kraj: njiverce (štajerska)

OdgovorNapisal/-a cacti25 » 26 feb 2008, 16:43

Živjo!

Malo sem brala tole temo o lubenicah. Razbrala sem, da semena lahko posedim šele aprila pa sem mislila, da lahko že sedaj. Bom počakala. :roll: Verjetno isto velja tudi za melone?
Lansko leto sem sadike kar kupila v vrtariji in so zrasli lepi sadeži, najbolj me je presenetila melona, namreč imela sem samo eno sadiko, na njej pa je bilo 7 sadežev.
Še slike
http://www.moj-album.com/uredi/only/111 ... s=11184197
"Sreča je kot metulj, ki ga ne moreš uloviti, če pa mirno obsediš, lahko sede nate."
cacti25
Expert
Expert
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 17 jan 2008, 12:54

OdgovorNapisal/-a cacti25 » 25 apr 2008, 09:55

Ojla,
kako kaže vašim lubenicam in melonam? Moje so ratale čudne, mislim, da se sušijo. Ali je krivo to, da jih imam v kurilnici in je previsoka temperatura?
"Sreča je kot metulj, ki ga ne moreš uloviti, če pa mirno obsediš, lahko sede nate."
cacti25
Expert
Expert
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 17 jan 2008, 12:54

Melona

OdgovorNapisal/-a bush81 » 07 jul 2008, 08:07

Pozdravljeni. Zanima me kdaj je pa melona zrela? Letos je pri meni že en kar velik sadež. Ali velja podobno kot pri lubenicah?
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 jul 2008, 11:10

Melona je zrela ko lepo zadiši, enostavno povohaj plod :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a cacti25 » 07 jul 2008, 14:42

Vseeno mislim, da je še malo prezgodaj, da bi bila melona že zrela, kajti tudi, ko doseže "končno" velikost, še ni zrela. Potrebuje še kak teden. Sicer pa kot pravi ivčk lepo zadiši in pecelj se zasuši, če jo dvigneš se bo sam odtrgal.
"Sreča je kot metulj, ki ga ne moreš uloviti, če pa mirno obsediš, lahko sede nate."
cacti25
Expert
Expert
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 17 jan 2008, 12:54

OdgovorNapisal/-a bush81 » 08 jul 2008, 06:54

OK, razumem, najlepša hvala za pomoč. LP. Denis
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

oj

OdgovorNapisal/-a mirjana81 » 17 maj 2009, 21:46

kupila sem lubenico zelo zgodnja velikaokrogla

zanima me sklepam da so zgodnje lubenice in me zanima približno gdaj dozorijo
mirjana81
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 27 mar 2006, 18:53
Kraj: stranice

Re: Lubenica - Crimson sweet

OdgovorNapisal/-a tedy » 23 apr 2011, 10:22

Glede te lubenice "crimson sweet" jst sm jo tud usadu in mi je pognala že 15 cm visoko. Pazit pa morate: zemlja mora bit vedno malo vlažna (lubenice potrebujejo ogromno vode), ne priporočam gnojiti z umetnimi gnojili, ker boste potem vse to pojedli, raje zmešajte 50% zemlje (kislost: 6.5 ph) in 50% naravnega domačega komposta, v katerega niste nikoli primešali umetnih gnojil. Priporočam pa še, da naredite kupček te mešanice, visok 20 cm in s premerom 60 cm. Nato v sredini naredite luknjico, globoko cca. 4-5 cm (tu notri daste semena), okoli kupčka pa z motiko ali čim podobnim naredite majhen jarek. POMEN: Kupček preprečuje gnitje korenin bližje steblu in gnitje stebla, jarek pa omogoča, da se voda zadrži v jarku oz. da ponikne med korenine (lubenice potrebujejo vodo). Veliko uspeha vam želim. Lep pozdrav, Tedy.
Uporabniški avatar
tedy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 23 apr 2011, 10:12

Re: Lubenica - Crimson sweet

OdgovorNapisal/-a zribaric » 24 apr 2011, 10:57

Lubenice Crimson sweet sadimo že od leta 1992 za lastne potrebe in vam iz lastnih izkušenj priporočam naslednjo tehniko priprave in sajenja. Lubenice posejete v začetku aprila v šotne lončke ali jogurtove ( pri jogurtovih lončkih morate paziti da jih par ur pred presajanjem zalijete ampak ne preveč tako da se zemlja drži koreninskega sistema in ne poškodujete korenin). Konec aprila na dobro pripravljeni in pognojeni površini naredimo jarek globok okoli 10 cm in ga napolnimo z odležanim hlevskim gnojem zasujemo z zemljo tako da je gredica široka od 40 do 50 cm in visoka okrog 20 cm(zemlja mora biti vlažna najboljše kak dan po deževju da jih nerabimo namakati) na gredico položimo črno folijo ki jo po robovih zasujemo z zemljo da jo veter ne privzdigne. na foliji naredimo luknje na razdalji 80-100 cm in v njih posadimo sadike vendar moramo paziti da ne poškodujemo korenin. Nikoli jih dodatno ne zalivamo in imamo julija 10 kilogramske lubenice. Zrelost ugotovimo najlažje če jo prislonimo k ušesu in jo močno stisnemo z rokami in se sliši kot da se meso odvaja.
zribaric
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 05 apr 2011, 05:06

Prejšnja

Vrni se na Sadje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 1 gost