kapar na limoni

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

kapar na limoni

OdgovorNapisal/-a marev » 03 maj 2006, 14:06

Pogledal sem po forumu in nisem našel konkretnega odgovora za uspešno odstranitev kaparja.Mi lahko kdo pove oz. tukaj napiše konkretno,kako se rešiti tega nadležnega zajedalca? Imam ga na limoni in ne vem,kako bi se ga rešeil? Kakšno škodo pravzaprav kapar naredi ? :oops:
marev
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 19 mar 2006, 21:58

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 06 maj 2006, 12:49

hej,
nekaj let nazaj sem imela tudi jaz limono. Napadel jo je kapar in kljub škropljenju mi jo ni uspelo obdržati, žal sem jo morala zavreči.
Poskusi z škropili ali pa z ročnim odstranjevanjem, posledice kaparja so namreč zelo hude, ker izsrkava rastlinski sok.
ima kdo boljši nasvet?
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a zelena » 01 jun 2006, 19:52

svojo limono s kaparjem sem postavla na vrt, kjer mi kaparje pomagajo obirat mravlje, ha ha... špricat pa nočem.
zelena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 24 maj 2006, 23:07

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 25 avg 2006, 21:11

Dobra ideja, samo ne vem če je ravno učinkovita...

marev, si kaj uspel z odstranjebanjem kaparjev :?:
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a tamika » 29 mar 2007, 12:58

Tudi jaz sem na eni izmed svojih limon opazila kaparja. Posvetovala sem se z dr. Cizej, ki dela na kmetijskem inštitutu in mi je svetovala, da naj kaparje najprej poberem, nato splaknem liste z milnico in jih nato pošpricam z confidorjem - in sicer z bolj močno raztopino (na 1l vode, 15 ml confidorja). Zadevo pa je potrebno po enem tednu ponoviti.
Sem upoštevala nasvet, sedaj pa bomo videli kaj bo (dolgoročno seveda)!!?!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a peter » 30 mar 2007, 16:23

Oj!

Jaz sem imel kaparja na difenbahiji in sem jo pošprical (večkrat- ene trikrat, enkrat na teden) z insekticidom Prima, ki ga kupiš v skoraj vseh specializiranih trgovinah in zadrugah. Kaparji so se posušili in popadali z difenbahije.

Upam, da sem kaj pomagal.

Peter
Lep pozdrav in obilo uspeha!
peter
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 11 apr 2006, 18:35

OdgovorNapisal/-a tamika » 02 apr 2007, 11:10

Peter: mene pa zanima, kdaj si pošprical nazadnje in če so se kaparji vrnili.
Problem je namreč, da ko že misliš, da si se hudiča znabil - pride nazaj! Zato me zanima, kaj je dolgoročno uspešno.

Hvala!

Lp, Tamara
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a santo » 02 apr 2007, 11:42

Jaz sem limone pred 2 mesecema ko smo imeli zelo topel januar prenesel ven in jih pošprical z Oleodiazinonom, jih pustil par dni da kaparje zaduši. Potem pa sem jih še ročno odstranil z milnico, krpico in veliko časa. Nto sem jih ponovno prestavil v hišo.

Sedaj ni nobenega več, limone pa so zunaj že 1 mesec in se lepo obraščajo in cvetijo :D

lp
santo
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 21 feb 2005, 15:03

OdgovorNapisal/-a tamika » 02 apr 2007, 13:01

Kje pa si kupil "oleodiazinon"??

Sej meni se je tudi na eni orhideji dogajalo, da so mi za par mesecev izginili, potem pa so se spet pojavili in sem jih špricala z vsem kar je možno, pa nič. Tako, da sem na koncu obupala in orhidejo zavrgla.
Edini problem je, da se bojim, da se ne bi kaparjev nalezli tudi ostali moji citrusi.

Hvala za nasvet.


Lp, Tamara
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a santo » 02 apr 2007, 14:58

Kupi se v vseh vrtnih centrih, ki prodajajo fitofarmacevska sredstva. Kalia v ljubljani ima sigurno.

Drugače je to insekticid, ki se uporablja v času mirovanja dreves, vendar mojim limonam ni nič škodilo. Močno priporočam.


lp
Janko
santo
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 21 feb 2005, 15:03

OdgovorNapisal/-a kiki » 02 apr 2007, 16:18

mislim da jih jedo tudi pikapolonice, pa probaj s škropivom iz kopriv(ne vem če je tudi za kaparje)
kiki
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 09 jun 2006, 12:52
Kraj: njiverce (štajerska)

OdgovorNapisal/-a Connie » 02 apr 2007, 16:20

Najboljši insekticid proti trdovratnim kaparjem je Basudin. Imajo ga v Kalii.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a peter » 02 apr 2007, 16:49

Oj!

Se tudi jaz bojim, da bodo prišli nazaj. Zaenkrat jih še ni. Zdaj je nekje en mesec od zadnjega špricanja pri meni. Bomo videli, kaj bo. Upam, da jih ne bo več (sem kaj zajetno pošprical, da ne bi šli še na druge rastline).

Lp, Peter
Lep pozdrav in obilo uspeha!
peter
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 11 apr 2006, 18:35

OdgovorNapisal/-a zara » 03 apr 2007, 22:57

Jaz moje limone nisem nikoli škropila z kakšnim pripravkom, ker potem niso več užitni limonini olupki. Ko je bila limona še mlada , sedaj je stara okoli 18 let, jo je tudi napadel kapar in smo vse ročno odpravili, odstranili smo najprej kaparja potem pa jo lepo umili z milnico, bilo je uspešno.To se je dogajalo ene tri leta, potem pa nič več in nikoli je ne škropim , tako da so vsi plodovi, letos jih je bilo okoli 80 ,lepo zdravi in užitni z olupkom vred.
zara
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 12 avg 2006, 20:41
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a nasha » 04 apr 2007, 10:59

Tudi jaz sem ročno pobrala kaparje, limono pa dobro umila.
Sedaj jo redno pregledujem. Ne vidim nobenega smisla v tem ,da bi jo doma gojila in škropila s kemijo.
Škropljene limone lahko kupim v trgovini.
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

OdgovorNapisal/-a santo » 04 apr 2007, 12:49

Dokler je limona majhna ni problem ročno odstranit kaparje, ko pa je velika in ima 200,300, 500 listov je pa to malo težje.
Pa tudi če se poškropi enkrat ni tak hudič, limone iz trgovine so sigurno kar nekajkrat škropljene.

lp
santo
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 21 feb 2005, 15:03

OdgovorNapisal/-a metulj » 04 apr 2007, 15:59

Jaz se proti njim trenutno borim z belim oljem. Stanje je trenutno po 2 kratnem špricanju dobro, saj kaparjev ni videti. Ampak po moje se bodo še pojavili. Na srečo belo olje ni zelo strupeno.
Pri njegovi uporabi pa je potrebno paziti na koncentracijo. Sama sem škropila s koncentracijo, ki je navedena v navodilih in so mi jo svetovali v Kmetijski zadrugi, pa je liste prav grdo ožgalo.

Inžinerka agronomije mi je svetovala naj škropim s polovično jakostjo, saj je koncentracija v navodilih namenjena za olesenele dele (sadno drevje se z oljem škropi v času mirovanja, ko še nima listov) in je premočna za liste limone.

LP
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a nejkica » 04 apr 2007, 16:20

živijo.

Nočem ti dati upanja, samo kaparjev se ne boš kar tako rešil, še posebno če nočeš uporabljati kemije. Jst sem včasih gledala kaj je moj dedek delal. mogoče se ti bo zdelo smešno, samo v mlačno vodo je čist mač dal koščke milnice in potem nežno z vato šel po roži. pomagalo je, samo le za nekaj časa. za kaparje moraš namreč najti vzrok (lahko imaš na žalost pač tako rastlino, ki privablja kaparje), zakaj so prišli. upam, da rastline ne preveč zalivaš.

ne vem ali se ti lahko kaj pomagala.

lp
Nejkica
nejkica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 03 apr 2007, 10:52

OdgovorNapisal/-a Kaka » 19 apr 2007, 09:03

Pozdravljeni,
lani sem kupila callistemon in sedaj ugotovila, da ga je napadel kapar. Ker sem imela doma kenyatox ( upam, da sem prav napisala) sem poškropila z njim. Presenetljivo so se kaparji posušili. Ko sem jih hotela očistiti, so kar odpadli. Upam, da sem se jih vasj začasno rešila.
L.p.
Zdravka
Kaka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 03 avg 2006, 18:42
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Sadje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost