GOJI BERRY

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

GOJI BERRY

OdgovorNapisal/-a Igy » 07 apr 2009, 10:38

Ali ima kdo Goji-berry (Lycium tibeticum) ali volčjo jagodo ( Lycium barbarum)?
Zanima me ali so plodovi dobrega okusa in kako zahtevna je rastlina.
Hvala in LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a barbika » 21 apr 2009, 13:20

Tudi mene zanima kaj več o tej rastlini.
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

OdgovorNapisal/-a Igy » 21 apr 2009, 14:03

Ob zadnjem obisku Bellaflore (A) sem pa opazil sadiko, ki sicer še ni odgnala (zato je tudi nisem vzel. Latinsko ime pa je bilo Lycium cinesis ( grm z bodicami, ki naj bi rastel 2,5-3,5 m v višino). Sedaj pa ne vem ali je to volčja jagoda ali nekaj tretjega.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 21 apr 2009, 15:40

GOJI =(Lycium barbarum; Lycium chinensis; Lycium tibeticum; Wolfberries;
Wolfsbeere; Gemeiner Bockdorn; Gou Qi Zi)

Najbolj poznana pridelovalna regija Goji-ja je provinca NingXia, ki leži v severozahodnem delu Kitajske, blizu osrednje Mongolije. Regija leži približno 90 do 300 metrov nad morsko gladino.

Volčja jagoda vsebuje izredno bogastvo sestavin iz rodovitnih tal kjer poplavlja reka Huang He (Rumena reka). Reka izvira v himalajskem masivu in teče preko regije Ningxia. Že stoletja je reka ustvarila edinstveno, mineralov polno in plodno ravnino, ki je ni najti nikjer drugje po svetu. Zato je to področje popolno mesto za pridelavo volčjih jagod. S te regije je v zvezi z Goji-jem nastalo kar nekaj legend. Po kitajskem ljudskem štetju pred kratkim naj bi število prebivalcev NingXia, ki so stari več kot 100 let, preseglo nacionalno povprečje za presenetljivih 400%. V čast tega majhnega rdečega sadeža imajo v NingXii vsako leto večdnevno praznovanje.

Sedaj pa se je Goji kot kulturna rastlina "udomačila" tudi izven azijskih mej. V ZDA prideluje eno podjetje Goji na cca 50 hektarjih velikem polju.
Plodove predelujejo v razne izdelke. V ZDA je zadnje čase zelo popularen (osvojil je Hollywood - gledališke in filmske zvezde) Wellness- napitek NingXia Red. Ta napitek združuje vso "moč" volčjih jagod in je sinergično oplemeniten še z dragocenimi antioksidantivnimi sadeži kot so: brusnica, granatno jabolko, malina, marelica in modro grozdje. V prodaji so često tudi suhe Goji jagode, v sladicah, ipd.
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Igy » 22 apr 2009, 13:23

quo_vadis, hvala za izčrpen odgovor.
Vendar sem včeraj popoldne prišel s to zadevo na čisto.
Volčja jagoda (lat.Lycium barbarom) je ena rastlinska vrsta, Goji berry pa druga ( lat.Lycium cinesis in Lycium tibeticum) pa naj bi bil pravi Goji , ki izvira iz Tibeta; ki so jo kitajci agresivno nadomestili z volčjo jagodo.
Jaz vsekakor iščem obe rastlini.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a mojster1 » 22 apr 2009, 16:07

Jaz sem sodelavcu vzel 5 jagod goji (bio susene), ki jih je takrat konzumiral in iz njih pobral semena, ki so zelo majhna,
polmilimetra do cetrtinko milimetra, sem jih kar s zobotrebcem ven pobiral, ker so zelo majhna. V eni jagodi je vec kot 10 semen.

Par dni sem semena imel na papirju potem sem jih dal v zemljo (tisto za roze crno). Semena sem posejal v zacetku novega leta, 99% nisem pricakoval, da bo iz njih kaj zraslo, ker so bila semena tako majhna.
Cez teden ali dva (v zelo kratkem casu) so se iz zemlje prikazale prve rastline, sem mislil, da je plevel. To sem takoj odmislilm, ker ko sem sejal semena vrtnin nikoli nisem imel plevela ali trav v lonckih.
Sedaj po dobrih 3 mesecih so rastline visoke 2-3 cm in kosate kakor motovilec, samo listi so ozki in dolgi, steblo se nekoliko zvija mogoce zaradi teze listov, pocasi steblo leseni.
Po primerjavi tistega, kar imam jaz in tistega, kar sem nasel na netu so to ratline jagod goji. Dvakrat sem jih presadil in so prezivele, zunaj jih imam ze en mesec (tudi ponoci) in so ful napredovale, ker imajo vec svetlobe. Zaenkrat imam obcutek, da so precej trdozive glede presajanja in vremena, pa tudi ko je bila zemlja bolj suha niso ovenele.

LP.
mojster1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 22 apr 2009, 07:02

OdgovorNapisal/-a Igy » 23 apr 2009, 12:14

Mojster1 jaz sem to naredil pred dvem dnevoma, sedaj pa čakam.
Hvala za napotke, mi bodo verjetnkmalu prav prišli.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 23 apr 2009, 13:10

Igy, kje pa si dobil semena? Jaz do sedaj sploh še nisem videla sušenih plodov goji jagod, čeprav sem gledala tudi po trgovinah z bio hrano. Verjetno se pri nas ne dobijo tako zlahka...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a mojster1 » 23 apr 2009, 18:34

Na najdi.si vtipkas goji jagode in dobis polno naslovov, pa tudi drevesnica iz Brezic zbira narocila za goji sadike (tudi rezultat najdi.si)


LP.
mojster1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 22 apr 2009, 07:02

OdgovorNapisal/-a Igy » 06 maj 2009, 16:08

Hm ja res je tudi jaz sem opazil, da jih ponujajo že tudi v drevesnici rast (Krška vas).
Goji jagode- suhe se dobi v trgovinah z zdravo hrano vendar jih večinoma nimajo. Jaz sem jih dobil po srečnem naključju.
Posejal sem semena in sedaj prve rastline že kukajo iz zemlje; obenem sem ta vikend prišel tudi do potaknjencev, ki ju imam v vodi, da mi se vkoreninijo.
Potem pa bo tekma: zanima me namreč v kolikem času bodo zarodile iz semena in v kolikem na s potaknjencem vzgojeni rastlini.
Pri kiviju je bilo to: 8 proti 4 let.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a orhy » 30 maj 2009, 16:44

Igy se da še kje dobiti semena , ali potaknjence te Goji jagode?
hvala
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a tinko » 03 jun 2009, 00:39

Orhy! Danes sem rastlino poskušal pogrobati, da bi ti vzgojil mlado rastlinico, pa se mi je dvakrat prelomila. Sedaj sem potaknil. Če se prime, dobiš.

Sprašujem pa, ali so plodovi pri nas v redni ali specializirani prodaji in v katerih ste jih nabavili? Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

potaknjenci v vodi

OdgovorNapisal/-a Zelenc » 26 sep 2009, 17:45

Igy, kako se je obneslo "vodno" potikanje Goji potaknjencev? Je pognalo korenine?
Zelenc
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 18 sep 2009, 09:26
Kraj: Stična

OdgovorNapisal/-a Kaka » 21 okt 2009, 13:39

Pozdravljeni.
Moja goji je letos lepo cvetela, vendar jo je plesen ves čas napadala. Po škropljenju je odvrgla večino listov in seveda tudi cvetove. Sem pa bila veselo presenečena, ko sem konec tedna zagledala dva rdeča plodova.
Imam jo še vloncu, kjer bo tudi prezimila, upam da uspešno.
L.p.
Zdravka
Kaka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 03 avg 2006, 18:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kajser » 21 okt 2009, 16:29

Kaka je napisal/-a:Sem pa bila veselo presenečena, ko sem konec tedna zagledala dva rdeča plodova.
L.p.


Čestitam!
Moj grmiček je posajen na prosto in več kot cvetove mi ni privoščil! Bo drugo leto bolje...
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Kajser » 24 okt 2009, 22:38

Kaka je napisal/-a:Pozdravljeni.
Moja goji je letos lepo cvetela, vendar jo je plesen ves čas napadala. Po škropljenju je odvrgla večino listov in seveda tudi cvetove. Sem pa bila veselo presenečena, ko sem konec tedna zagledala dva rdeča plodova.
Imam jo še vloncu, kjer bo tudi prezimila, upam da uspešno.
L.p.


Posredujem Kakino fotko...

Slika
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Cintika » 25 okt 2009, 20:54

Pozdrav!

Če še kdo išče sadiko goji jagod se lahko obrne name, saj na vrtnariji v kateri delam prodajamo sadike....no iskreno povedano tudi po moji krivdi in niso tako drage....

Lp, Klavdija
Cintika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 nov 2008, 16:00
Kraj: Okolica Celja

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 26 okt 2009, 08:03

Cintika, katera vrtnarija in kakšna je cena? lp
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a Cintika » 26 okt 2009, 11:56

Ime vrtnarije je Vrtnarstvo Botanika, nahaja se v smeri iz Levca proti Žalcu...

Cena sadike pa je 7.50 evra...

Lp, Klavdija
Cintika
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 nov 2008, 16:00
Kraj: Okolica Celja

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 26 okt 2009, 22:39

Klavdija, najlepša hvala za pojasnilo. Najbrž pridem (ali koga pošljem) v novembru, če le ne bo prehitro zima. Lep pozdrav!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

Naslednja

Vrni se na Sadje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov