Bavarska figa "Violetta"?

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Kajser » 04 avg 2007, 08:41

tinko je napisal/-a:Vemo, vemo. Le, da je z borovnicami tako, kot z gobami. Nihče ne izda rad svojega najljubšega kotička. (Tudi zazidljivo parcelo je že težko dobiti. Če je ne podeduješ, imajo astronomske cene, kljub temu, da so "samo Rovte"). Alojz


:P sej sem dedval, se dobimo gor drugo sezono :wink:
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a muha » 04 avg 2007, 09:11

Živijo "Rovtarji" :D Moja starša sta pa iz relacije Polhov Gradec-Črni vrh, kar tudi ni prav daleč od Rovt.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a nasha » 04 avg 2007, 10:50

Mene so tudi čisto navdušile fige.
Moj oče je doma iz Cerkljanskega vrha, prav tako stric, tetke pa iz Sovodnja in bližnje okolice.
Jaz pa daaaleč stran :wink:
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

OdgovorNapisal/-a silvom » 06 avg 2007, 08:50

Zanimivo, da vas je toliko tako ali drugače povezanih z mojimi okoliškimi hribi. Ja Alojz bomo res lahko ustanovili kakšno društvo z rednimi srečanji.
LP, Silvo
silvom
silvom
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 okt 2004, 13:05
Kraj: poljane

OdgovorNapisal/-a tinko » 06 avg 2007, 11:50

Da nas ne bodo proglasili za lokalpatriote :oops: . Do jeseni bom ukoreninil čimveč fig bele sorte in vam jih razdelil. Moram narediti spisek interesentov. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a Kajser » 06 avg 2007, 13:43

tinko je napisal/-a:Da nas ne bodo proglasili za lokalpatriote :oops: . Do jeseni bom ukoreninil čimveč fig bele sorte in vam jih razdelil. Moram narediti spisek interesentov. Alojz

Tinko! Bi te prosil, da tudi mene upišeš na seznam! Pa se dobimo pol na Sovodnju :wink:
Upam da na Stajkinem seznamu sem že

Od Jan-a24 sem pred mesecem dobil "sadike" fige za katere pa se ne ve prav točno kakšne sorte je
jan24 je napisal/-a: plodovi so izrazito veliki (vsaj pri nas), svetlo zelene barve, sredica pa je svetlo rdeče barve. Načeloma so sladke in kar sočne, pridelek pa lep- vsaj dvakrat letno. Sicer pa to velja za Koperske razmere.
.Bi kdo po Janovem opisu vedel kaj za ena figa je to?
Vožnja v sicer poznih popoldanskih urah jim je precej škodovala in domov so prišle čisto posušene. Ker pa ni nič za vršti stran sem jih vseeno odnesel v vrt. Do njih sem napeljal vodo in rezultat je tu :P :wink:
Slika

Slika

Slika

Slika
Jeseni ju imam namen presaditi v lonec za kako leto ali 2, da jih obvarujem mraza....
santo je napisal/-a:Jaz grem v petek v Avstrijo, bom malo pogledal, če imajo kje to vrsto, drugače bi pa bil tudi jaz interesent za nakup.

Kako se je pošlo v Avstriji?
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a santo » 06 avg 2007, 14:44

V Astriji je bila vrtnarija v Zell am Seeju zaprta zaradi prenove :cry: , drugam nisem hodil.

lp
santo
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 21 feb 2005, 15:03

OdgovorNapisal/-a Kajser » 08 avg 2007, 18:19

Tole sem danes videl v Bauhausu. Škoda ko nisem imel aparata s seboj... So bolj kot eni bonsaji videt. Katere pravzaprav so? Cena mislim da je bla okrog 7 €
Slika

Slika
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a silvom » 09 avg 2007, 10:01

Videti je kot sorta Black Turkey. Sorta je precej popularna predvsem v Angliji. Je nizke rasti in jo posebej priporočajo za sajenje v lonce. Malo prebrskaj po internetu. Mislim, da je tudi v katalogu na Hrovatin exotica.
LP, Silvo
silvom
silvom
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 okt 2004, 13:05
Kraj: poljane

OdgovorNapisal/-a stajka » 09 avg 2007, 12:21

Ta figa, ki se prodaja v Bauhausu:
latinsko ime je sicer za navadno figo, vendar piše na navodilih, da je izključno za dekoracijo in da sadeži niso za jesti.
Jaz sem fige že potopila v rastni hormon in jih posadila. Lepo se držijo. Mislim, da bi bilo najbolje počakati do pomladi, da vidim če so se prijele in jih bo za vse dovolj. Škoda se mi zdi, če ne veš kaj kupuješ.
Posajeno imam tudi navadno figo, vendar niti slučajno ne rodi tako obilno kot Violetta.
stajka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 jul 2007, 15:29
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a Kajser » 09 avg 2007, 12:37

stajka je napisal/-a:Ta figa, ki se prodaja v Bauhausu...... piše na navodilih, da je izključno za dekoracijo in da sadeži niso za jesti.
stajka je napisal/-a:Sicer piše na nalepki, da se ne sme razmnoževati. :wink:

Verjetno ista finta.... 8)

Jaz sem fige že potopila v rastni hormon in jih posadila. Lepo se držijo. Mislim, da bi bilo najbolje počakati do pomladi, da vidim če so se prijele in jih bo za vse dovolj.

Jaz komaj čakam! :wink:
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a silvom » 09 avg 2007, 12:48

Na etiketi res piše, da je rastlina samo za dekoracijo. Drugače pa se mi zdi čudno, da bi bila kakšna figa strupena. Najbrž je mišljeno, da ne moremo pričakovati obilnega pridelka in se tako zavarujejo. V teh centrih je problematično kupovati sadike, ker so zelo slabo označene. Če bi bila označena sorta oz. kultivar ne bi bilo nobenih dvomov. Stajka upam, da bo ukoreninjenje uspešno in bomo lahko dobili sadike z preverjeno kvaliteto tudi v praksi na našem področju.
LP, Silvo
silvom
silvom
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 okt 2004, 13:05
Kraj: poljane

OdgovorNapisal/-a tinko » 09 avg 2007, 12:48

Jaz pa sem včeraj navezal polivinile na veje in vanje dal zemljo in konjski gnoj. Do jeseni se bodo ukoreninile in jih bom porezal ter razdal. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a silvom » 09 avg 2007, 12:52

Super Alojz. Drugo leto bomo imeli obilo dela. Bomo testirali različne sorte fig na različnih krajih po celini in primerjali.
LP, Silvo
silvom
silvom
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 okt 2004, 13:05
Kraj: poljane

OdgovorNapisal/-a Kajser » 09 avg 2007, 13:49

tinko je napisal/-a:Jaz pa sem včeraj navezal polivinile na veje in vanje dal zemljo in konjski gnoj. Do jeseni se bodo ukoreninile in jih bom porezal ter razdal. Alojz


:shock: Super! Zanima me, če je in kakšna je razlika med tvojim in stajkinim načinom ukoreninjenja? Zanima me zato, ker ti pišeš da bo bodo "zrele za oddajo" jeseni, med tem ko bodo stajkine pomladi......
Pa še to; ti zagovarjaš drevesno vzgojo. Lahko opišeš kaj vse je potrebno pri tem....Rezanje, kdaj kako, kje....
Hvala!
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Kaka » 26 avg 2007, 15:04

Pozdravljeni!
Ta figa me je toliko pritegnila, da sem jo včeraj kupila. Bila sem na razstavi v Tullnu in obiskali smo tudi vrtnarijo Starkl. Cena je bila 29 € za približno 1 m visoko rastlino. Na njej je 6 plodov, kar mi pove, da je najverjetneje ukoreninjena veja večje fige. Opazila sem, da ima dva lista malo rjavkaste barve. Upam, da nima kakšne bolezni. Če je, kakšne bolezni napadajo fige?
Ker ste se pogovarjali o lokalnih pripadnostih povem, sa sem po rodu iz kraja, ki je 4-5 km stran od Kajserevega kraja in se po domače reče Pr Far. Tinko, če bo kakšna ukoreninjena veja tudi zame, bom vesela. Bova menjala za vejo moje " Vijolete". Ena mala poganja ob strani. Kupila sem tudi ameriški slamnik bele barve. Ima stranjski poganjek, ki ga lahko dobiš.
L.p.
Zdravka
Kaka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 03 avg 2006, 18:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tinko » 26 avg 2007, 18:28

Zapisal sem si imena interesentov. Pri grmasti obliki je več drobnih vej in je večja verjetnost pozebe. Pri drevesni obliki pa ni več stranskih odganjkov, zato jih je možno razmnožiti s potikanjem ali pa s to metodo, ki sem jo opisal. S to metodo se rastlina hitreje ukorenini, ker se še vedno hrani od matične rastline, vlažna zemlja pa jo sili k ukoreninjenju. Saj bi bile Stajkine sadike tudi jeseni, posebno tiste, ki izraščajo iz korenin in imajo tudi svoje koreninice. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a tinko » 30 sep 2007, 19:49

Danes sem preverjal, če so veje pognale korenine. Žal niso. Bo treba počakati do pomladi ali pa poskušati s potaknjenci v hladnem prostoru. Mogoče pa bo komu uspelo ukoreniniti fige preko zime. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a Kajser » 03 nov 2007, 17:33

stajka je napisal/-a:Jaz sem fige že potopila v rastni hormon in jih posadila. Lepo se držijo. Mislim, da bi bilo najbolje počakati do pomladi, da vidim če so se prijele in jih bo za vse dovolj.


Stajka, kakšno je kaj stanje pri vas?
:wink:
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a stajka » 04 nov 2007, 12:52

So sicer majhne, korenine pa so pognale. Figa izredno hitro raste, tako da skoraj ne bi smel biti v majhnosti problem. Ne morem si privoščiti, da bi pogrobala korenine, ker zima naredi svoje.
stajka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 jul 2007, 15:29
Kraj: Ptuj

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Sadje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Figa - sadika
    1, 2, 3, 4Napisal/-a tamika » 12 jan 2008, 13:31
    71 Odgovori
    88019 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a LOVEME Poglej zadnji prispevek
    29 avg 2014, 12:26
  • Figa veni
    Napisal/-a aleyx » 05 feb 2013, 19:25
    0 Odgovori
    9047 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a aleyx Poglej zadnji prispevek
    05 feb 2013, 19:25
  • Figa listi se zvijajo
    Napisal/-a linana » 25 apr 2014, 18:36
    1 Odgovori
    7882 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a linana Poglej zadnji prispevek
    03 maj 2014, 17:43

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov