Steklen vrt

Nasveti pri izgradnji steklenikov in plastičnjakov.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Steklen vrt

OdgovorNapisal/-a izu » 02 dec 2003, 20:32

Ali ga ima kdo jaz sem ga naredil danes. če ga ima kdo naj mi malo pove kako se to dela.
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 dec 2003, 22:44

Izu, o tem in še o rastlinjakih je že izredno dosti govora v drugi temi: Profesionalni rastlinjak.

http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=279
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 dec 2003, 23:47

Ojla Izu,

imaš v mislih Wardovo posodo ali zimski vrt?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a izu » 03 dec 2003, 18:46

ne vem cist tocn ker v knjigi pise steklen vrt.
je pa tako da das v okroglo posodo pesek(prod)pa zemljo potem pa kaksne praproti ali pa mah itd.
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 dec 2003, 19:09

Ojla,

to je velika steklena posoda (lahko 75l flaškon, ki mu odrežeš vrat-vsaj toliko, da daš roko notri), katero obsadiš z "vlagoljubnimi" rastlinami. Imela sem jo pred parimi leti (fina je tudi za podtaknjence), pa smo jo razbili. Ob zasajanju si pomagaš z vilicami, ki jih navežeš na palico- da dosežeš zemljo, male rastlinice, drenažni material in zemljo. Drenaže daš za 3-5cm na debelo, zasuješ jo z zemljo (vsaj 20cm), nato pa posadiš manjše rastlinice ob stekleno steno posode, malo večje pa na sredino. Pri zasaditvi bodi pozoren na to, kake bodo rastline, ko zrasejo, na različne oblike in barve listov (da bo struktura zasaditve pestrejša), predvsem pa pazi, da bodo rastline ob presajanju po listih suhe (se jih zemlja ne prime-ko so v posodi jih težko čistiš). Ko vse posadiš lahko dodaš še okrasni pesek, samo ni najbolj praktičen, saj se ti rad umaže, očistiti v posodi pa ga je nemogoče. Zalivanje v steklenem vrtu je minimalno, saj izhlapela voda kroži (na steni se spremeni v kapljice, ki zdrsnejo nazaj na zemljo), zato v njih tudi sadimo rastline, ki potrebujejo vliko vlage.
Pri takem načinu gojenja rastlin, je nujno potrebna dobro razkužena zemlja, saj se zaradi vlage zelo rade razvijajo plesni :!:


PS:pri Wardovi posodi so stekla ponavadi spojena z kovinskim "šivom", so okrašene in ponavadi so obešene na steno (v Viktorjanskih časih so jih najbolj uporabljali-takrat so bile bolj samostoječ okras)
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 dec 2003, 19:40

ojoj, sem čisto zgrešil z mojim prejšnjim postom tukaj. Izu in Klavdija, a imata še kake slike?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a izu » 04 dec 2003, 19:14

Tu je pa slika skozi luknjo povejte ali je dobro narejeno(pohvale in graje)
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a izu » 04 dec 2003, 19:17

Je prevelika pa ne gre gor Če jo kdo hoče naj mi pise na ZS.
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 04 dec 2003, 20:31

Živ Izu,

bodi dober in sliko malo zmanjšaj in jo prosim objavi.Je kar veliko firbcev tukaj - z mano vred. :D

Hvala!
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a izu » 05 dec 2003, 14:18

Mesojedec smilil si se mi pa sem jo zmanjsav.je pa pogled od zgoraj(zdaj pa prosim graje in pohvale)aja pa se en majhen mah manjka v notranjosti.Če pa kdo želi slike vseh mojih rastlin mi naj pošlje sporočilo.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 05 dec 2003, 17:25

Ojla,

po mojem je slika še vedno prevelika.
Kar se pa "vrtička" tiče-zasadil si stekleno "bučo", ki ima kar veliko odprtino (mislim da jo nekateri uporabljajo tudi za zlate ribice), zato boš moral skoraj normalno zalivati in paziti da ti voda na dnu nebo zastajala. V postu zgoraj sem opisovala nasad v flškonu, ki mu odstraniš plastiko, mu odrežeš vrat in v takem steklenem vrtu (je odprtina manjša), se razvije ugodna mikroklima za praproti in ostale tropske vlagoljubne rastline.
V tvojem nasadu bo čez odprtino večina vlage izhlapela, zato je nasad potrebno močno pršiti, saj bo vlage drugače premalo. je pa kar zanimiv, še lepši bo pa ko se bodo rastlinice malo razrasle. Mogoče bi lahko dodal kako staro korenino ali z mahom porasel kamen, ki bi vse skupaj še popestrilo.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 05 dec 2003, 23:51

Izu, prav lepo bo to, ko bo na gosto razraščeno. :) Drugič pa prosim vseeno še malce zmanjšaj sliko (tam širine 700-800 pikslov je več kot dovolj)

LP
BoGo

P.S. - Zdaj pa mi še malo samo manjka da me še za to navdušite... ;)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 06 dec 2003, 19:12

P.S. - Zdaj pa mi še malo samo manjka da me še za to navdušite...



Jaz sem se že navdušil! Samo nekje moram dobiti flaškon.
Pri nas vse rabimo za vino 8)
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

Slika

OdgovorNapisal/-a izi » 06 dec 2003, 19:58

Jaz sem malo obrezal sliko in jo zmanjšal na 600 pikslov. Mislim, da je zadosti velika.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 06 dec 2003, 20:18

Ojla Mesojedec,

da ne boš brez vina ostal :wink:
V Seminarni (po mojem povsod kjer imajo opremo za vinograd) prodajajo flaškone, ki imajo različne volumne (večji je lepši nasad bo). Pri nakupu moraš biti pozoren, da vzameš tistega ki ima prozorno (večinoma so zeleni, se pa tudi modri najdejo) steklo. Odnesi ga do steklarja (meni so to naredili v Steklarstvu moste-500 sit), da ti odreže vrat in malo pobrusi, saj ko boš zasajal ti ostri robovi nebodo ugajali.
Ko zasajaš je fino, če lahko pri izboru rastlin in dodatkov, posnemaš naravo in zasaditev spominja na delček gozda, močvirja, morske obale...skratka fino je če ima zasaditev temo. Na vsake toliko je potrebno očistiti steklo iz notranje strani, da se na njemu ne nabere kamen, saj zasaditve ne moreš čistiti z kemikalijami. Lepo deluje kot samostoječ okras , kjer pride vsa njegova lepota do izraza.
Če so pri hiši majhni otroci, pa je taka zasaditev sila nepraktična - vse "leteče" igrače zelo rade frčijo ravno v flaškon :cry: mojega je namreč počil "leteči avtomobil" :?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kiki » 11 sep 2007, 16:33

Ve kdo zakaj jaz ne vidim nobene slike?
kiki
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 09 jun 2006, 12:52
Kraj: njiverce (štajerska)

OdgovorNapisal/-a natka » 11 sep 2007, 17:15

Saj jih nobeden ne vidi, odkar so prenavljali forum, so se vse slike izgubile.

Tako da nažalost.
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

OdgovorNapisal/-a kiki » 11 sep 2007, 19:19

a tako :idea:
kiki
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 09 jun 2006, 12:52
Kraj: njiverce (štajerska)

OdgovorNapisal/-a zupka » 11 sep 2007, 19:35

Izginile so samo slike, katere so bile objavljene na forumu pred posodobitvijo. Po posodobitvi se tako vidijo na novo naložene slike.
Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a natka » 11 sep 2007, 22:13

Ja saj tako sem mislila, tiste slike so se izgubile pred prenavljanjem foruma.

Včasih sama kaj iščem pa bi blo dobro da bi ble stare slike zraven.

Kiki edino tako si lahko pomagaš da pišeš zs tistemu ki je slike objavil, mogoče jih še ima kje shranjene.
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

Naslednja

Vrni se na Rastlinjaki

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov