Past za sršene, ose, muhe

Sem spadajo vsa sporočila, ki ne spadajo v druge forume.

Moderator: dusanh

Past za sršene, ose, muhe

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 06 avg 2008, 22:53

muh se ulovi precej, sršenov in os pa manj, pribl. 2-3 na dan.
Opažam, da je sršen pametnejši od muh - zna priti iz pasti.
Menda naj bi bila past na tretji sliki zaneslivejša, a je še nisem uspel izdelati.
Kakšne finte uporabljate ostali ? Jaz nalivam notri malinovec, šlo pa bi naj tudi na kis in pivo.

Slika
Slika
Slika
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 11 avg 2008, 10:47

Pri nas naredimo to čisto preprosto: flašo od fruca zavežeš pri vratu, pustiš nezaprto, vanjo pa naliješ pivo in dodaš nekaj sladkorja. To je še najučinkovitejša metoda.
Ne vem če mešanica pivo-kis deluje, ker imajo sršeni in ose radi sladko.
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a Pepe » 11 avg 2008, 11:22

Zgornjo četrtino plastenke odrežeš in vstaviš v spodnjo z odprtino navzdol in fiksiraš. Insekti bodo lažje prišli not, ven pa zelo težko. Coca-cola je odlična vaba.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a teta Pehta » 11 avg 2008, 12:18

In kakšen je razlog tega pobijanja? Zabava, užitek ob pobijanju ali kaj tretjega?
teta Pehta
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 10 apr 2008, 14:44
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a metulj » 11 avg 2008, 12:39

Teta Pehta, to se tudi jaz vprašujem. Meni osebno je v takšnih sadovnjakih vedno groznoooo in mi tudi ponujeno sadje ne tekne ravno najbolje. Ko vidim vse tiste nič krive živali, ki bijejo zadnji boj za življenje a jim ni pomoči. In notri je vedno zelo pestra zbirka (večinoma muhe - a te delajo kakšno škodo?) in res ne vem kakšne velike grehe imajo, da si to zasužijo.
Pa imamo na vrtu čebele, ki si jih sršeni radi privoščijo za malico, a vseeno še nismo pomislili na tovrstno morijo.
Amapk ljudje smo pač različni. Ravno zjutraj se je sosed z zračno puško spravil na ptičke Mislim grozljivo
Mir in dobro
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 11 avg 2008, 15:33

ose in sršeni delajo škodo na sadju. Kako jih pregnati na 'human' način ?
Čebele v tej pasti nisem videl še nobene, kar je po svoje zanimivo - saj jih pravtako privlači vonj po sladkem ?
Ali niso muhe splošno znane kot prenašalke bolezni ?
Kritiki napišite, kakšno korist imam od sršenov, os in muh, da bom vedel, na kakšen način delam škodo.
Drugače pa ptiče krmim celo zimo, čeprav so mi že drugo leto zapored obrali češnjo, totalka 100%.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 11 avg 2008, 15:42

Po pisanju sodeč morata biti vidva, metulj in teta pehta orto vegetarianca. No kakorkoli že, je bolje, da jaz pojem hruško, kot pa osa ali pa celo umrem zaradi osjega ali sršenjega pika (afilaktični šok). In kašno korist imam od muhe ali obada tudi ne vem. Pa še krave in konje trpinčijo na pašnikih in v štalah, da se mi zares smilijo, kako se jih neuspešno utepajo. Glede na to, da je te golazni vsako leto več zaradi toplogrednih plinov, je ravnovesje med koristjo in škodo že zdavnaj porušeno.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 11 avg 2008, 15:49

Psevdonim,

ja, in to vrabci obirajo češnjo, namesto, da bi jedli insekte. So pač boljše kot muhe, pa še loviti jih ni treba. So kar servirane in si postrežejo. Isto je z grozdjem. So nas prepustili milosti in nemilosti tem insektom, da se razmnožujejo kakor se jim zdi. Se pač moramo sami pobrigati, da nas in našega pridelka ne požrejo. Tudi vrabci niso več kar so bili nekoč.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a tinko » 11 avg 2008, 16:06

Češenj in ostalega sadja ne škropim, ker imam čebele. Občasno delam pasti za sršene, ker mi delajo škodo na nezrelem sadju. Imam malo sadja in mi je vsakega sadeža škoda. Sršeni stalno dežurajo pred panji in teknejo jim le žive čebele. Sinice mi tudi odnašajo čebele a jim kljub temu postavljam valilnice (letos je imel siničji par kar 12 mladičev naenkrat !). Tudi hotel za žuželke imam....Iz tega izhaja, da sem dvoličnež, trinog, morilec žuželk.

P.S. Pravkar se v Rusiji vojak s črevesjem v naročju bori za preživetje. Doma ga čaka žena z otrokom, drugega pričakuje s (pokojnim) očetom.
Mi pa smo bolj svetniški od svetnikov že pri samih insektih (ki bodo človeštvo tako in tako preživeli). Amen.
Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a Kaka » 11 avg 2008, 20:05

Pozdravljeni,
se strinjam s Tinkom. Tisto malo število žuželk, ki jih uničimo zaradi obvarovanja malega pridelka, ki ga imamo na naših vrtovih ni kaplja v morju. Sama vedno na okvirjih oknih znotraj hiše poškropim z bio toolom. Neverjetno koliko odraslih muh in malih se nabere na okenskih policah. Ni mi jasno, kako b izgledali, če tega ne bi počela. Sprašujem, če ste že kdaj imeli sršenje gnezdo v bližini hiše? Gibanje je za človeka zelo omejeno. Pred kakim letom sem na forumu napisala, da solim polže. Kakšen odziv je bil na moje pisanje! Konec za polža je enak kot tisti. ki ga ugonobite "bio". Letos jih nisem pobirala, so pa oni prerešetali zelje in ohrovt.
Pri nas je bilo v nedeljo na drevesu polno nezrelih češenj, v torek nobene več. Prav tako je bilo z malinami.
Zdravka
Kaka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 03 avg 2006, 18:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a solinar » 11 avg 2008, 20:58

Sam imam zelo rad vse živali. Na mojem vrtu, kjer je čebelnjak nimajo ose in sršeni kaj početi, zato se proti njim borim z vsemi sredstvi.Raje imam eno čebelo kot sto sršenov v mojem dimniku, ki bodo jutri zagotovo aus. Pa naj bo komu všeč ali ne.
Pridružujem se v celoti tinku in kaki.
Teta Pehta!
Če želiš ohraniti sršene žive, pridi jutri do 9. ure k meni in vse boš rešila! :!:
solinar
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 04 nov 2007, 18:52
Kraj: Ob Savi

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 11 avg 2008, 21:51

tole je kopirajt Pepe. Je prav narejeno ? Ob strani je še ena luknjica za odtekanje viška vode, če bi deževalo.
Tista s prve slike je pa res bolj boga za sršene. Danes sem jih opazoval - točno so naštudirali, kako v plastenko, se napiti soka, in ven.
Občasno se res komu ponesreči; recimo, da se ujamejo en do trije dnevno. A veliko več jih izkoristi zastonj malinovec :evil:
Upajmo, da bo ta boljša. Obesil sem jo na isto vejo kot prvo, za primerjavo.

Slika
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a tinko » 11 avg 2008, 22:22

V agrotrgovinah imajo strup, ki se ga doda v razredčen malinovec in agonija mrčesa je minimalna.
Prejšnji teden sem pomagal prekrivati streho. 8 ljudi je moralo počakati, da je nekdo počasi odkril stransko opeko, počakal, da so se sršeni ali ose umirile, jih posprejal, malo počakal in nadaljeval z odkrivanjem. Rezultat: najmanj osem izgubljenih ur in štiri prazna razpršila. Na žalost je letošnja generacija os plačala davek, da so 20 let gostovale po podstrešju. Pa še te so se drugi dan spet vračale na staro mesto. Ne ravno vse, a vendar.
Veliko več insektov, predvsem nočnih metuljev izumira zaradi javne razsvetljave. Kar jih ne pomori ulična svetilka (baca svetlost u noč - Crni leptir), jih polovijo netopirji. In zakaj? Zaradi naše nečimrnosti, ker ne kupimo tiste kresničke in postanemo vidni. In zato, ker nas je ponoči strah, strah lastne hudobije. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 12 avg 2008, 06:53

V agrotrgovinah imajo strup, ki se ga doda v razredčen malinovec
- kako pa se mu reče ?
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a tinko » 12 avg 2008, 14:11

Ne vem, kako se mu reče. Že dve leti ga nisem kupil, ker sem postal bolj bio-osveščen :oops: ( imel sem tudi bolezen Lenitus :) ).
Greš enostavno v trgovino s strupi in vprašaš, kaj se da dobiti proti osam in sršenom. Reci, da si dobil nasvet o strupu, ki se ga zameša v malinovec. Vprašanje, če se ga še dobi brez tečaja o škropivih in uporabi strupov. Bom šel popoldne nabavit in ti povem, kako se imenuje. Če mi ga ne dajo, jih bom okrcal, zakaj so tako kruti do narave in prodajajo lovilce sršenov in odšel, si poiskal nekoga, ki potrdilo ima, in to je to. :twisted: Alojz

P.S. Brez Muje se še čevelj ne obuje.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a tinko » 12 avg 2008, 14:54

Opravičilo in pojasnilo Metulju in teti Pehti!
Ne glede to, kaj smo zgoraj napisali, se strinjam tudi z vajinim razmišljanjem. Ne vzemita to debato kot napad na vajino stališče.
Kljub temu, da je uničevanje mrčesa namerno dejanje, se razlikuje od dejanja, ki ga omenja Metulj -"sosed je z zračno puško streljal na ptice".
To je zame kriminalno dejanje, podobno tistemu, ki so ga izvajali dijaki v Kranju, ko so pribijali žive mačke na desko.
V primeru, da najdem žival, ki je poškodovana tako, da ji ne morem pomagati in ne bi preživela tudi s strokovno pomočjo, jo pokončam.
Na vrtu imam sode z vodo. Sam bog me je prinesel na vrt, ko se je povsem onemogel utapljal zelenec. Rešil sem ga iz vode. Nikoli ne bom pozabil njegovih hvaležnih oči, ko si je nabiral moči na soncu. Podobno je bilo z gožem. Jaz se ga nisem bal, on pa ne mene. Verjamem, da se je zavedal, da sem bil rešitelj.
Od takrat dalje so veje v vseh sodih z vodo, da se živali lahko rešijo.
Čebelo, ki me piči, ne pokončam iz jeze, ker me je pičila, ko je branila dom, ampak zato, da ne umira v agoniji še nekaj ur.
Nisem se želel oprati svojih grehov, želel sem le povedati, da naj vsak ravna po svoji vesti in v dobri veri. Včasih žival, ki umira, bolj potrebuje
rešitelja, kot sočutje. Kako in kdaj ravnati, pa pridobiš v življenju z izkušnjami.
Pred enaindvajsetimi leti sem imel hud karambol (v tem času so se mi vse celice telesa že trikrat zamenjale - razen možganskih). Ko niso pomagale protibolečinske injekcije, ko so me krpali skupaj, ko niso vedeli, kako bom funkcioniral, ko me sestavijo, sem si želel le rešitelja
z macolo, ki bi me rešil muk. Danes sem hvaležen kirurgom za vse tiste metre šivov po telesu, nekoliko spominjajoč na Frankensteina, še vedno dobro funkcioniram. Vendar še enkrat vsega tega ne bi želel prestajati.
Zelo bi bil hvaležen, da se takrat najde kak dober prijatelj s foruma in me mahne z macolo po glavi... Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 02 sep 2008, 14:34

Hm, ne vem zakaj se tako razburjate. Pri nas je sršenov, os in muh na tone. Imamo jih tako na strehi kot tudi v sadovnjaku. Da o polžih ne govorim. Sicer letos nimamo nobene pasti zanje, a tudi tista past ne polovi niti 5% celotne populacije.
Verjetno nikomur ni prijetno, če še v lastnem sadovnjaku ne more hoditi, ne da bi ga obkrožalo 5 velikih sršenov.
Sicer ni nič narobe z različnimi mnenji in razmišljanji, samo pretiravati pa ni treba. Saj z pastmi ne polovimo vseh os in drugih žuželk na vrtu.
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a Kaka » 04 sep 2009, 17:25

Pozdravljeni!
Letos je os in sršenov res ogromno. Moje letošnje izkušnje so take:
- na srečo sem počasi odprla strešno okno in pravočasno ugotovila, da imajo ose gnezdo tik ob oknu;
- sršeni so naredili gnezdo v sodčku, kateri je sicer namenjen pticam. Je postavljen ob kozolcu, kjer je zbiralnik za smeti. Smetarje bi ob praznjenju prav lahko napadli. Smo jih poškropili z močno raztopino pitroida. Čez nekaj dni so naredili gnezdo v dimniku. Tudi tukaj smo jih lahko uničili. Sršenov pa je bilo še kar naprej veliko. Sedaj smo ugotovili, da imajo gnezdo nad podstrešno sobo. Če potolčemo po leseni oblogi , kar zašumi. Teh pa res ne znam uničiti. Imate kakšen nasvet? Sedaj jih lovim zvečer ob luči, vendar tako pomorim tudi druge žuželke, kar pa ne bi hotela.
L.p.
Zdravka
Kaka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 03 avg 2006, 18:42
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tinko » 05 sep 2009, 00:42

Kaj pa če bi zavrtala 2 mm veliko luknjico v leseno oblogo, vstavila cevčico - slamico razpršilca in jih popršila ponoči, ko so vsi v gnezdu. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 05 sep 2009, 21:43

nekje sem prebral, da jih lovijo tudi na lepilo za miši, ki ga postavijo blizu gnezda. Mogoče še kak košček mesa zraven, ali mogoče sadja, ne vem več točno. Vsaj en sršen bi se naj ulovil na to lepilo in potem še ostali, ki mu hočejo pomagati.
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

Naslednja

Vrni se na Pomenki

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron