Bele pikice na koreninah

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Bele pikice na koreninah

OdgovorNapisal/-a sončnica » 16 dec 2005, 13:47

Pozdravljeni,

po pregledu foruma nisem zasledila rešitve za mojo phal., na eni strani lončka sem na substratu, prav tako na koreninah opazila bele pikice. orhidejo imam ze eno leto in lepo skrbim zanjo, zdaj mi je začela tudi ponovno cveteti.
Prosim pomagajte mi, kajti orhideja je res lepa in zelo velika, in mi je hudo zanjo.

lp
sončnica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 15 feb 2005, 21:02
Kraj: Šoštanj

OdgovorNapisal/-a tamika » 19 dec 2005, 11:14

tudi jaz imam kolonije belih pik na enemu izmed phalov. Bi ga presadila, pa bo v kratkem cvetel, tak da cvetov ne nameravam raskirat.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a sončnica » 03 jan 2006, 17:08

HOJLA,

ja mislim, da sem zdaj nasla resitev za moje bele pikice. Torej bele pikice so verjetno jajčeca drobnih skakačev, ki jih opazim, če potopim lonček v vodo.
Nekje na tem forumu sem prebrala, da niso škodljivi za orhidejo, da se prehranjujejo z odmrlimi organskimi delci, samo me vseeno skrbi, k so jajčeca prilepljena na korenine in jih verjetno izsesavajo.

Vseeno jih bom poskusla uničiti z insekticidom, in upam, da mi bo uspelo.


Lepo se imejte v NOVEM LETU IN NE POZABITE NA ORHIDEJICE!!


LP
sončnica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 15 feb 2005, 21:02
Kraj: Šoštanj

OdgovorNapisal/-a tamika » 03 jan 2006, 17:14

Ali je pametno uporabiti insekticid, če ti orhideja cveti?
Meni je ravno začela cveteti, pa ne bi rada, da bi jo kaj zmotilo in bi slučajno odvrgla cvetove.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

skakači

OdgovorNapisal/-a metulj » 03 jan 2006, 20:19

No glede na moje izkušnje skakači niti niso tako nedolžna zadeva, če orhidejo obene še učiš plavati. V dar sem dobila phal, ki je imel nek madež na listu vendar mu takrat še nisem posvečala pozornosti. No nekega dne se je zgodilo, da so mi listi iz srčike ostali v rokah. :x Po podrobnem pregledu sem ugotovila, da so jih pojedli skakači, ki se radi prehranjujeo z maldimi poganjki. Odšla sem v bližnji center Kalia in kupila nov substrat a ko sem odprla vrečo sem z grozo ugotovila, da je poln skakačev. Ker pač v bližini ni drugega vrtnega centra sem orhidejo vseeno posadila v ta substrat. Skakače sem skušala zatreti s piroxom a ni pomagalo ali pa nisem bila dovol vztrajna. Orhidejo sem pričela manj zalivati in pognala je dve novi rastlinici, ki kljub družbi skakačev že pol leta uspešno rasteta. Nauk zgodbe je vsaj v mojem primeru, da skakači niso problematični, če zadeve ne zalivaš preveč. Upam, da moja teorija drži :oops:
Spomladi pa bom rastlinici presadila v nov substrat, ki upam, da že v štartu ne bo poln skakačev.

LP
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a frenky » 03 jan 2006, 21:49

Skakači se naselijo v pre-mokri in premalo zračni zemlji.

Metulj. Tvojega phala niso pojedli skakači :!: ampak prekomerno zalivanje ter zastajanje vode v pazduhah listov in vršičku preko noči.

torej tvoj nauk drži :wink:

L.p.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

skakači

OdgovorNapisal/-a metulj » 03 jan 2006, 22:29

Če te citiram: "verjetno gre za skakače(Collembola), ki na sobnih rastlinah ponavadi ne delajo škode (v večjem številu pa lahko poškodujejo nežne liste in poganjke), hranijo se z gnijočini rastlinskimi ostanki in jim prija vlažno okolje."
A torej papcajo ali ne?
Sem pazila, da voda ni ostajala v rozeti, ko sem pršila, zlivala pa tudi nisem po listih phala. Ampak vse je mogoče.
Torej skakači ne bodo škodili mladima rastlinicama, če ne bom zalivala preveč?

Lp
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a frenky » 03 jan 2006, 22:59

Listov sigurno niso 'odgriznili'

Če pršiš samo v zgodnjem dopoldanskem času ti verjamem, če pa pršiš tudi pozno popoldan in zvečer pa je kriva voda oz. kaka mala kapljica.

ko se enkrat pojavijo se jih težko rešiš. najlažje je če zamenjaš substrat in nato paziš na vlažnost in zračnost.

Če je zalivanje in kroženje zraka "normalno" skakačev ni.

Na napakah se učimo!
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron