Danes je 28 mar 2024, 20:37

Novice Novice od Bolezni sobnih rastlin

Zemljevid od Bolezni sobnih rastlin » Forum : Bolezni sobnih rastlin

Diskusija o boleznih in škodljivcih sobnih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Bolezni sobnih rastlin, kaktusov, sukulent

Ljubljana 5.6. 2023
Ker rastno obdobje zaradi slabega vremena še ni v polnem teku, priporočam, da pazljivo pregledate vse svoje rastline, predvsem liste, stebla, korenine, da niste kje spregledali kake škodljivce, kot so kaparji, rdeči pajek, uši in podobno.
Če slučajno kaj odkrijete, je še zmeraj čas, da svoje rastline presadite, razkužite ter v začetni fazi uničite škodljivce, če jih najdete. Pozneje, v fazi, ko se preveč namnožijo, je reševanje rastlin veliko manj uspešno ter ...
Preberi več : Bolezni sobnih rastlin, kaktusov, sukulent | Ogledi : 1873 | Odgovori : 0


Karantena

Za vse rastline, ki jih kupujete po raznih trgovskih centrih, cvetličarnah in ostalih trgovinah je potrebna karantena, če hočete svoje rastline ohraniti zdrave. Vse rastline iz uvoza so lahko okužene. Do vstopa Slovenije v EU je bila vsaka pošiljka cvetja, lončnic, dreves fito pregledana in to 2 krat .Pred izvozom so pošiljko pregledali fitopatologi države izvoza, ki so bili strokovnjaki za tovrstne preglede. Pred vstopom pošiljke v našo državo pa so rastline pregledali naši fitiči. ...
Preberi več : Karantena | Ogledi : 4917 | Odgovori : 0


KAPAR – ŠČITASTA UŠ ( COCCOIDEA )

Bolezenski znaki: medena rosa, okrogle pege na listih, sajasta plesen, beli vatasti kosmiči na vznožju bodic, beli vatasti kosmiči na koreninah, drobne bele pikice razsute po listih itd.

V notranjih prostorih s temperaturami med 18 - 24 stopinj C.se pozimi pospešeno razmnožujejo drobni insekti, znani po imenu vataste uši, koreninske uši, kaparji.
Napadajo vse dele rastlin, ker pa so izredno dobro zaščitene, jih zelo teško odstranimo in uničimo. S pomočjo sesalnega aparata v ustih odvzemajo ...
Preberi več : KAPAR – ŠČITASTA UŠ ( COCCOIDEA ) | Ogledi : 5231 | Odgovori : 0


PAJKOVCI PRŠICE (TETRANYCHIDAE)

V prvih spomladanskih toplih dnevih svetujem, da pazljivo, najbolje s pomočjo povečevalnega stekla, pregledate svoje rastline po dolgotrajnem zimskem počitku. Takrat se namreč tudi pajkci prebudijo iz zimskega spanja in se začnejo pospešeno razmnoževati. Bodite pozorni zlasti na spodaj navedene bolezenske znake.

Bolezenski znaki: pegavost listov, rumenenje listov, sivosrebrni listi, venenje listov, odpadanje listov, rdečkasti madeži, temnorjavi madeži

Pršice spadajo med najbolj nevarne rastlinske škodljivce, ki napadajo vse sobne rastline, kaktuse, sukulente, bonsaje in palme. ...
Preberi več : PAJKOVCI PRŠICE (TETRANYCHIDAE) | Ogledi : 2748 | Odgovori : 0


zalivanje sušenje rož

V prilogi pošiljam slike mojih rož, ki se mi sušijo.
Ne vem ali jih preveč zalivam ali premalo.
Dve leti sem jih zalival in so mi odlično uspevale. Zdaj pa ima občutek da mi vse umirajo.
A kdo prepozna kaj bi lahko bil razlog.

lp
mk
Preberi več : zalivanje sušenje rož | Ogledi : 3704 | Odgovori : 0


Dracena - rumeni listi, bele pike

Pozdravljeni!

Pred pol leta sem v Merkurju kupila trostebelno Draceno, ki je, do pred kratkim super uspevala. V zadnjih dveh/treh tednih pa se zdi, da počasi odmira. Najprej sta strohneli 2/3 enega od debel: listi na njem še normalno poganjajo. Na drugem deblu se je ena od vejic popolnoma posušila, drugim rumenijo in odpadajo listi. Na tretjem pa so se naredile majhne bele pike. Zalivam jo normalno, največ en do dvakrat na teden, ne več ...
Preberi več : Dracena - rumeni listi, bele pike | Ogledi : 5777 | Odgovori : 1


bazilika-mušice

Živjo!

Na baziliki so se mi začele pojavljati majhne črne mušice. Pošpricala sem jih z enim bayern sprayem za odganjanje mušic, mrčesa .. vendar sedaj sem prestrašena da bi jedla tisto baziliko ... ker pač v teh sprayih je dosti strupa in se je verjetno vpilo v rastlino. Kako je stem? imam prav ali ne .. sem popolnoma nova pri vzgajanju rastlin ...

Sem pa brala na drugem forumu, da so to mušice ki se ...
Preberi več : bazilika-mušice | Ogledi : 8305 | Odgovori : 0


bolezen? škodljivec ? na listih balkonskih rastlin

Na vseh rastlinah na balkonu so se na listih pojavile bele lise
paradiznik1.jpg
paradiznik.jpg
, ki jih kasneje spremljajo še črne pike
meta pozni stadij.jpg
. Po večurnem iskanju podobnega pojava na internetu sem obupal in se odločil, da poskusim še tule. Ali kdo ve odgovor? Kaj je to in kako se pozdravi/zatre. Hvala!


Tilen
Preberi več : bolezen? škodljivec ? na listih balkonskih rastlin | Ogledi : 9044 | Odgovori : 1


Uvel avokado potrebuje pomoč!

Zdravo,
letos sem vzgojil avokado iz peške, celotno leto mu je šlo super, v 6-7 mesecih je zrasel 1 meter, pred enim mesecem pa sem ga presadil v večji lonček, od takrat naprej pa so listi uveli, se povesili navzdol... Kaj sem naredil narobe (spodaj slika)? Isto se mi je zgodilo tudi z ingverjem....

Prosim za nujno pomoč! Hvala!

Slika
Preberi več : Uvel avokado potrebuje pomoč! | Ogledi : 9631 | Odgovori : 0


Rahlo rumeni robovi na listih monstere

Kupila sem 120 cm visoko monstero z zeleno-belimi listi. Menda je precej redka (sem jo videla v življenju le dvakrat).
Nekateri listi so na robovih bolj bledo zeleni, čisto rahlo sta dva na robu nekoliko rumenkasta. Komaj opazno sicer, ampak ne vem - ali to pomeni, da listi počasi odmirajo, ali se da kako pomagati?

Rastlina naj ne bi stala na direktnem soncu. Ali to velja tudi za tole "bledo" sonce, ki sije zdaj? Nekaj ...
Preberi več : Rahlo rumeni robovi na listih monstere | Ogledi : 10610 | Odgovori : 1


 

Prijava  •  Registriraj se!


Statistika

Skupaj 50830 prispevkov • Skupaj tem 7102 • Skupaj uporabnikov 9610