Minutka odprtih vrat: Cvetijo kamelije in potonike

Diskusije o grmovnicah, cvetočih in zelenih.
Berberis, Buxus, Cornus, Corylus, Forsytia, Hibiscus, Hydrangea, Ligustrum, Magnolia, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Minutka odprtih vrat: Cvetijo kamelije in potonike

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 25 apr 2008, 20:42

Takole je pri nas, ko si med eno in drugo ploho uspem ogledati cvetje na vrtu in narediti kak posnetek za spomin.
Kdor želi, lahko za minutko pokuka vanj.

Zimske kamelije so odcvetele, zato tokrat predstavljam pomladne.
Tale kamelija je še posebej zanimiva. Njeni cvetovi so kot desertni krožniki, v premeru merijo najmanj 15 cm.
Kako drugače naj se torej imenuje kot Grand Prix? :D Rastlinica je še majhna a se šibi pod cvetovi.

Slika

Ostali grmi imajo manjše cvetove vendar vseeno izrazite in zanimive. Polnjeni cvetovi prvih grmov, ki sem jih nasadila in so zdaj visoki že krepko čez meter, povešajo veje. Škoda le, ker cvetovi roza kamelij takoj porjavijo. Roza kamelij ne bom več sadila.

Slika

Slika

Slika

Slika

Lesnate potonike, katerih cvetovi se obdržijo žal le par dni. Rumena in krem potonika z vijoličnim očesom imata cvetove še zaprte.
Tudi te potonike imajo ogromne cvetove.

Slika

Slika

Slika
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 25 maj 2008, 11:36

Vau, lepa zbirka. :D Potonke pa pri nas šele začenjajo cveteti.
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a linana » 25 maj 2008, 18:25

Čudovito.

Jaz imam samo navadno rdečo.

Slika

Sedaj je že odcvetela. Je pa izredno trdoživa. Ko smo urejali okoli hiše sem mislila, da je ne bo več, pa je po letu dni prikukala in nato dobila častno mesto poleg perunik.

LP Lina
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 01 nov 2008, 12:34

imajo cvetovi kamelij kaj uporabnega za čebele ?
Našel sem ponudbo na
http://www.brighterblooms.com/_search.p ... q=camellia ; cene sicer takšne, da povzročajo glavobol, a verjetno se da pri nas najti kaj cenejšega.
V opisu piše, da razne sorte cvetijo od januarja do aprila, ob Božiču, ob koncu zime, marca in aprila, oktobra in novembra, od septembra do novembra, itd.... je to v redu za čebeljo lakoto ?
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 24 dec 2008, 21:25, skupaj popravljeno 1 krat.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 14 nov 2008, 19:51

Pojma nima glede čebel ampak bi pa rekla, glede na to, da na mojih kamelijah ni nikoli čebel, ki so sicer pri nas doma številne (par 100m pod hišo je čebelnjak), niso medonosne. Marsikatera sorta pri meni ima ogromne prašnike, tudi takšne, ki presegajo velikost celega cveta katere druge rastline, pa na njej ni čebel.

Sicer pa ja, obstajajo tudi kamelije, ki cvetijo jeseni in pozimi. Jesenske so sasanque, pri meni pravkar odcvitajo, zimske pa vernalis, danes je prva odprla svoj cvet. Tele klasične, ki jih poznamo in cvetijo spomladi, pa so japonice.

Bom v prihodnjih dnevih kliknila kakšno slikico.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 24 dec 2008, 20:54

Tole še baje dolgujem. Čeprav jih je burja v preteklih dnevih kar malo oklestila, so zimske kamelije v polnem cvetju:

Slika

Slika

Slika
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a linana » 25 dec 2008, 16:36

:D
Čudovite so. In to cveti sedaj zunaj ali je v rastlinjaku? Jaz poznam kamelijo samo v lončku v stanovanju. :oops:
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 25 dec 2008, 21:46

Tole cveti zdaj zunaj na vrtu v zemlji, vendar so rastlinice še majhne, visoke največ pol metra.
Vidiš, meni pa v loncu niso nikoli uspevale, v največ treh letih so vse zbolele za koreninsko gnilobo.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a linana » 26 dec 2008, 16:22

:oops:
Joj, mogoče sem bila malo nerodna. Vedno sem občudovala kamelije, ko sem jih kje vidla, sama pa jih nisem imela nikoli, čeprav so bile to vedno moje tihe sanje. No, dvakrat sem jo kupila v trgovini, pa mi ni nobenkrat uspela. Pravzaprav sta tako hitro podlegli, da sploh ne morem rečt, da sem jih imela. :cry: Videla pa sem pri sosedi pri oknu - par let kar lepi grmiček s svetlo roza cvetovi.
A misliš, da bi te zunanaje kamelije uspevale tudi pri nas (Maribor)? :?:
LP
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a trajnice » 26 dec 2008, 19:15

Kamelije so res lepotice, vendar imajo čisto posebne zahteve in imajo jih kar veliko:

- Ne prenesejo mraza (vsaj velika večina sort, ki so na tržišču dostopne relativno enostavno).
- Občutljive so na sončne ožige, zato najlepše uspevajo v polsenci ali senci.
- Zahtevajo kislo zemljo in ne prenesejo apnenca v zemlji.
- Ne prenesejo močnih vetrov.
- Cvetijo v hladnem obdobju leta, ko čebele ne letijo! Zato na njihovih cvetovih ni čebel!

Jožica
trajnice
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 14 avg 2007, 16:25
Kraj: Vitovlje

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 26 dec 2008, 21:53

No, z vsem napisanim se ne bi strinjala.
Vse kamelije ne cvetijo pozimi, pravzaprav tiste najpogostejše, japonica, cvetijo spomladi, natančneje maja, ko so čebele že v polnem letu.
Kislo zemljo imajo seveda rade vendar ne tako zelo kot rododendroni, v bistvu so komot lahko v vrtni, pripravljeni posebej zanje. Grede torej ni potrebno dvigovat, zemlji znižamo ph. Za primerjavo - cvetlični dren je na zemljo veliko bolj občutljiv kot kamelija.
Na sončne ožige so občutljive spet kamelije japonica, vernalis in sasanqua pa niti slučajno, slednje imajo tudi veliko manjše liste in cvetove. Pri meni so na soncu na zahodni legi in nimajo nobenega ožiga medtem ko rododendorni na severni legi pod zidom kar trpijo.
Živim na področju kjer bi burja težko bolj močno pihala, kamelijam ne škodi niti pod razno. Na kamelijah sorte japonica je bil sneg tudi že po en teden, zunaj pozimi tu pa tam pade tudi do -7 je pa res, da so to nočne temperature in da niso dolgotrajne, kamelije pa so že visoke in košate.

Kamelijam najbolj škodijo mokre korenine, v tem primeru se jih kmalu loti koreninska gniloba, pa v celinskem podnebju zagotovo ne bodo uspevale, razen v neogrevanem rastlinjaku. Torej v Mariboru odpadejo.
Po mojih izkušnjah jim najbolj škodi jutranje zgodnje pomladansko sonce, ki popke scvre, posebej tiste, ki cvetijo v roza barvi.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a trajnice » 26 dec 2008, 22:34

Garden-ja ima s kamelijami zelo veliko izkušenj in jih gotovo zelo dobro pozna in njene besede je treba jemati zelo resno.

Prav gotovo je res, da se kamelije med seboj zelo razlikujejo. Moj post je bil predvsem namenjen različnim sortam japonskih kamelij. Očitno nisem bila dovolj natančna.

Kar se čebel tiče, seveda velja za tiste, ki ne cvetijo pozno spomladi. Kislost tal pa gotovo lahko dosežemo z vrtno tehniko. Dvignjenih gred nisem imela v mislih, pač pa ukrepe zakisanja tal, če so ta alkalna. Ste kdaj poizkusili gojiti katero-koli kamelijo v apnenih tleh ? Poizkusite zemljo pod kamelijami apniti, če ne verjamete. Če kakšna vrsta ali sorta obstaja, ki to prenaša, me prosim popravite in dopolnite.
-7 stopinj celzija sicer ni najnižja temperatura, ki jo kamelije še prenašajo. Nekatere menda zdržijo tudi do -12 stopinj cezlija in, če se bo klima tako spreminjala še naprej, se bo prostor gojenje kamelij gotovo širil proti severu.

Morda ima še kdo od forumovcev kakšne izkušnje s kamelijami?

Jožica
trajnice
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 14 avg 2007, 16:25
Kraj: Vitovlje

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 27 dec 2008, 10:40

Garden-ja s kamelijami nima zelo veliko izkušenj in njenih besed ni potrebno jemati zelo resno, lahko pa svoje izkušnje zapiše in osvetli tisto, kar je zapisano v priročnikih, s svoje strani, ker ima v svojem vrtu cca. 20 različnih sort in barv kamelij, nekaterih starejših, nekaterih mlajših.

Ker je kamelij več sort, o kamelijah na splošno ne moremo pisati, sploh pa ne glede cvetenja.
Skupne so jim določene potrebe vendar če te potrebe primerjamo z drugimi acidofilnimi rastlinami, kamelije niso tako zelo zahtevne kot nekatere druge, ki spadajo v isto skupino.
Zagotovo v alkalni zemlji ne uspevajo, sploh pa ne v taki, ki ji celo dodajamo kalcij, ne potrebujejo pa tako zelo bazične zemlje kot bi si nekateri mislili. Med belim in črnim je namreč še cel spekter, ne samo obe skrajnosti! In temu je bil namenjen tudi moj zapis.

Kamelije veljajo v svetu vrtnarstva za hudo občutljive lepotice vendar vsi tisti, ki jih gojimo v zemlji, ugotavljamo, da so tako hudo občutljive le v loncih, v vrtu pa veliko manj kot bi si iz priročnikov predstavljali.
V svojem vrtu imam tudi azaleje, rododendrone in floridski dren in vsi trije so proti kamelijam pravi zahtevneži. Kar seveda ne pomeni, da bom okoli kamelij dodajala apno (mimogrede - hvala za strokoven nasvet).
In glede na to bi si jih marsikdo na Primorskem lahko privoščil pa si jih ne, ker si verjetno ne upa. Sploh pa zato, ker odlično prenašajo poletno sušo in vročino, sploh sorte vernalis in sasanqua.

Ne dvomim, da bodo v prihodnosti, tako kot so to pred leti storili z rododendroni, na tržišče poslali tudi kamelije, ki bodo ljubile alkalno zemljo.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Rdečka » 20 maj 2010, 11:39

Pred dvemi leti sem posadila navadno potoniko,vendar mi jo je moj mož slučajno pokosil,ko je kosil travo.Lani je pa sploh ni bilo ven,tako da jo sem čisto odpisala,ampak letos ko sem mislila kupiti novo je ta pokukala ven.Zelo lepo raste in ima zdrave liste,problem pa je ker ne cveti.Kaj naj naredim?
Rdečka
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 23 mar 2010, 12:04
Kraj: Bela krajina

malo še potrpi

OdgovorNapisal/-a lovro » 20 maj 2010, 13:58

Tri leta nazaj sem jaz svojo precej porezal, ker je imela dolge, šibke veje in preobilne cvetove, ki so se ob dežju skoraj dotaknili tal. Zanimivo je, da vedno dežuje, ko naša cveti. Naslednje leto ni cvetela, letos sem naštel 36 cvetov - dejansko je bila en sam velik cvet. In seveda je spet deževalo.
Cvetela ti bo, ampak vse ob svojem času. Do takrat pa še imaš čas, da moža poučiš, kam ne sme s kosilnico.
lovro
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 61
Slike: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:49
Kraj: Celje

Re: Minutka odprtih vrat: Cvetijo kamelije in potonike

OdgovorNapisal/-a samantii » 03 apr 2016, 21:19

Mene pa zanima ali je to možno in, če je sploh okej, da je cvet potonike v kozmetiki? zasledila sem tukaj http://www.puranatura.si/leo-und-lilo-krema-za-roke-s-cvetovi-potonike-75ml-187.html
samantii
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 03 apr 2016, 21:11


Vrni se na Grmovnice

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron