sladki krompir

Diskusija o gomoljnicah.
Ingver, Begonije, Perunike, Arašidi, Kana, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

sladki krompir

OdgovorNapisal/-a iztokp » 06 jun 2005, 14:05

sladki krompir - Ipomoea batatas

ker se pri nas v trgovinah ne dobi sladkega krompirja, sem se odločil da
poskusim z gojenjem te zelenjave na domačem vrtu, zato se obračam na vas, saj nikjer nisem usepl dobiti sadike te rastline. če mi lahko pomagae, bi bil vesel vsakega podatka kje bi lahko dobil sadike, da bi jih lahko čimprej posadil na vrtu, kajti čas za sajenje gre h koncu (ali obstaja še kakšna druga možnost sajenja razen sadik?).
upam, da mi boste lahko pomagali in lep pozdrav,
iztok
iztokp
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 06 jun 2005, 13:50
Kraj: ljubljana

sladki krompir

OdgovorNapisal/-a nmihelj » 12 sep 2005, 22:10

Spoštovani Iztok!
Sadike sladkega krompirja lahko kupite spomladi v skoraj vsaki vrtnariji, kjer prodajajo balkonsko cvetje. Slučajno sem ga tudi jaz letos kupila. Ima zelo lepo dekorativno listje - moj je svetlo zelene barve in je dolg dober meter. Posajenega imam v balkonskih koritih. Danes zjutraj, ko sem zalivala moja balkonska korita, se mi je iz zemlje zasvetila neka čudna, gladka zadeva, svetlo viola barve. Najprej sem si to čudo previdno ogledovala, potem pa me je prešinilo, da je to najbrž gomolj sladkega krompirja. Previdno sem ga odstranila iz zemlje (upam, da mi zaradi tega rastina ne bo usahnila). Bilo ga je za eno veliko pest. Olupila sem ga in narezala na kocke ter ocvrla kot pomfri. Gomolj je bil zelo trd, mnogo trši kot od navadnega krompirja. Na moje začudenje je bil zelo hitro pečen, njegova skorjica pa je bila zelo hrustljava. Sredica je bila mehka, mokasta, vendar prijetnega, sladkobnega okusa, kot bi bil začinjen z najboljšim kostanjem.
nadja
nmihelj
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 12 sep 2005, 21:56
Kraj: dobravlje

Sladki krompir

OdgovorNapisal/-a muha » 13 sep 2005, 07:18

Joj, joj, joj :o ! Meni so jo lani prodali kot primerno balkonsko rastlino za severno lego. Pa mi niso niti približno namignili, da bi bilo to kaj užitnega. In sem seveda jeseni zelenje prirezala ter ga poskušala prezimiti, a je žal gomolj sčasoma zgnil. Me prav zanima, ali so sploh vedeli, kaj imajo, ali pa so mi to "pozabili" omeniti :twisted: , Tudi, ko sem jim letos omenila, da naredi velik gomolj v koritu, so me gledali kot Marsovca ! :shock:
Iz tega sledi, da moraš pri nakupu sam vedeti, kaj kupuješ.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a rok.k » 13 sep 2005, 13:21

obstaja tudi pravi sladki krompir, ki raste v višino in aje večji pridelek kot pa ta balkonski.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a bostjan » 13 sep 2005, 18:40

"TA PRAVI SLADKI KROMPIR", od katerega živi pol človeštva v tretjem svetu se pri nas res težko dobi. Imajo ga pa supermarketi v Italiji oz. Avstriji.

Tisto kar pri nas prodajajo , je samo kot okrasna rastlina.
Gomolji sladkega krompirja so lahko težki tudii kg in več.

lp
boštjan
bostjan
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 okt 2003, 16:45
Kraj: kamnik

OdgovorNapisal/-a rok.k » 13 sep 2005, 18:45

Ja sej to sem mislil boštjan.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a deteljica » 14 apr 2008, 19:53

A je možno gomolj sladkega krompirja (okrasni) prišparati in ga naslednje leto spet posaditi? A bi kaj ratalo?
Kdor zaseje vrt, zaseje ljubezen. (Kitajski pregovor)
deteljica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 11 apr 2008, 17:04

OdgovorNapisal/-a rok.k » 14 apr 2008, 21:35

Sam sem to lani probal pa ni nič vzklilo.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a caramela » 15 apr 2008, 07:32

Gomolje sladkega krompirja sem videla v Mercatorju. Ko sem si jih nabrala, da bi jih posadila pa sem na zaboju videla nalepko, kjer piše, da ni za sajenje. Verjetno je obdelan s kakšno kemikalijo, da ne poganja.
Lp
Caramela
caramela
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 06 feb 2005, 16:37
Kraj: slov. bistrica

sadike

OdgovorNapisal/-a GREEN » 04 maj 2008, 11:39

Ojla vsem ki bi radi imeli sadike sladkega krompirja jih imajo v vrtnariji Reš v Podvinu na Gorenjskem.
Bučolog-Sam da raste in raste
GREEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 mar 2008, 22:36
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a rok.k » 04 maj 2008, 13:09

Ja, samo ta sladki krompir pri Reševih je pomoje tista gojena vrsta za v balkonska korita, za okrasne zasaditve.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a mramor » 21 jul 2008, 20:44

Pozdravljeni,

Sam sem poskusil posaditi sladek krompir, ki se imenuje taro. V svetu ga poznajo tudi pod mnogimi drugimi imeni, zelo pa je priljubljen na Havajih, kjer ga kličejo prav taro. Je zelo sladek in dobrega okusa. Kuhan naj bi bil zelo zdrav, kot surov pa celo strupen.
V Sloveniji se ga dobi zelo redko, zato sem se ga odločil posaditi sam. Zaenkrat raste kar dobro, vendar nekateri pravijo, da je naše podnebje za njegovo pridelavo prehladno. Menda je problem tudi, ker naj bi bil dvoletnica in bi moral prezimiti. Njegovi gomolji izgledajo kot na tejle sliki.

Ima kdo kaj več izkušenj s to rastlino? Ali je še kdo drug poskusil posaditi taro?

Še nekaj informacij

Slika
mramor
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 18 jul 2008, 18:58
Kraj: okolica Celja

OdgovorNapisal/-a bučarka » 24 avg 2008, 12:27

Mramor, kako je s tvojim sladkim krompirjem?
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a h3x0r » 24 avg 2008, 13:10

To uspeava tudi v zelo vlažni zemlji?
[url=http://www.igreigregames.com]Igre[/url]
h3x0r
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 19 apr 2008, 13:28

za na balkon

OdgovorNapisal/-a GREEN » 24 avg 2008, 13:45

Ja kot je bilo rečeno ampak jaz tega nisem vedel je sladki krompi ki sem ga kupil pri Reševih res okrasna rastlina za na balkon ali za popestritev roba kake gredice. Sem kr mal razočaran.
Bučolog-Sam da raste in raste
GREEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 mar 2008, 22:36
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a mramor » 08 nov 2008, 21:54

Taro, ki sem ga julija posadil, je še vedno v zemlji. Izgleda pa kar lepo... Nisem se še odločil, da bi ga presadil, ker se mi še ni zdelo tako mrzlo, ga bo pa vsak čas treba. Tukaj je še ena slika kako je zgledal avgusta, ampak je zdaj še vedno enak.

Slika
mramor
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 18 jul 2008, 18:58
Kraj: okolica Celja


Vrni se na Gomoljnice

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov