vijolice

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

vijolice

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 04 jul 2003, 13:21

Pozdravljeni!

Tako na spletni strani Hrovatin.com, kot na forumu nisem zasledila nič o sobnih vijolicah. Zelo so mi všeč, vendar nimam z njimi prav nobenih izkušenj, zato bi začela kar na začetku:
Kako se jih razmnožuje? Prijateljica je liste dala v vodo, vendar po dveh tednih še nič ne kaže, da bi se delale koreninice!
Kakšna zemlja jim odgovarja? Kakšna svetloba in koliko se jih zaliva? Ali se jih sme pršiti?
Za odgovore se Vam najlepše zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam!
Mateja
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Afriška vijolica

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 04 jul 2003, 13:40

Saintpaulia ionantha (sanpavlija), ima rada bogato zemljo. Ko
jo zalivamo jo zalivamo v podstavek, tako, da odvečno vodo odlijemo. Cveti lahko celo leto. Sam imam doma dve različnih barv. Sicer ju v enem trenutku pustim, da počivata ali mirujeta, potem se še lepše in bogato razcvetita. Razmnožujem ju tako, da utrgane liste posadim v lončke. V vsak lonček po en list, zalivam od zgoraj, po približno enem mesecu zrastejo okoli lista majhni lističi, ko je rastlina dovolj močna jo presadim. Nikoli ju ne pršim, ali vsaj do sedaj ju nisem.
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a BoGo » 04 jul 2003, 15:17

Meni je uspelo vijolico za mamo razmnožiti v lončku z vodo. Korenine je pognala se mi zdi po več kot dveh tednih, zato ne obupati.

Slišal pa sem tudi za način (ne samo za vijolice), da se potaknjenec pikne v pesek v vodi.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 04 jul 2003, 18:26

Tudi jaz sem vijolico razmnožila v lonču z vodo,lahko pa daš list v zemljo,tako kot je napisal borutcerkvenič.Poskusi in videla boš, da ti bo uspelo.Mirči
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Vijolice

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 18 jul 2003, 11:57

Živjo!

Jaz uporabljam dva načina razmnoževanja vijolic. Prvi je da dam list v vodo. Na dno posode z vodo pa dam majhen košček oglja, da ostane voda dlje časa čista. Drugi način pa je da list potisnem v zemljo, še pred tem pa potisnem listni pecelj v hormonski preparat za hitrejše ukoreninjanje zelenih podtaknjencev. kupi se ga lahko v Semenarni (tam sem ga kupila jaz). Vijolic ne pršiš, ker nastanejo grdi vodni madeži na listih. Med enim in drugim zalivanjem pustiš, da se zemlja osuši, ker drugače hitro začnejo gniti in jih je težko rešiti. V primeru, da opaziš, da se to zgodi, rastlino takoj presadi v suho prst.

Upam, da sem ti vsaj malo pomagala.

Lep pozdrav, Karmen

P.S.:Nekaterih hibridnih vijolc pa na žalost ne moreš razmnožiti na noben zgoraj opisan način.
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 31 jul 2003, 12:26

Recept moje babice za uspešno rast vijolic je jutranje sonce, torej jih postavi na vzhodno okno. Drugo pravilo pa je, da vijolice ne marajo družbe drugih rastlinic. Torej družbo vijolici naj bi delala samo vijolica :) uspešno jih razmnožuje samo z ukoreninjanjem listov v vodi.

LP, Urša
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 11 maj 2005, 11:02

Ker vidim, da imate zelo radi vijolice (santpaulije) in se tudi kar dobro spoznate na njihovo vzgojo, bom kar tukaj postavila svoje vprašanje: Pred pol leta sem si kupila novo vijolico s temno vijoličnimi cvetovi, ki je doslej prav lepo cvetela in je še vedno polna cvetov, včeraj pa sem na cvetnih listkih opazila belo oblogo, :cry: domnevam da gre za plesen. Ker sploh nisem vedela, da lahko tudi cvetovi plesnijo :? , mi ni jasno, kaj storiti, še toliko bolj, ker sicer niti na zemlji niti na koreninskem vratu ali listih ni niti sledu o plesni. Mi lahko svetujete, kako se lotiti plesni, da ne bo uničila vseh cvetov in nenazadnje cele rastline?
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a megi » 27 jun 2005, 11:25

Na cvetovih so verjetno cvetni resarji , ki sesajo cvetove in se potem razbarvajo. To so mali insekti do 1 mm veliki .

Tudi jaz imam tak problem na vijolicah. Škropila sem že z naj manj 4 insekticidi pa se jih še nisem znebila.
Prejšnji teden sem stvar raziskala in ugotovila kateri insekt imam.
Kupiti moram še škropivo z imemom kenetoks verde . Predem poškropiš moraš vse cvetove potrgat, popke lahko pustiš.
Ta reser gre tudi na druge cvetove . Imam ga tudi na orhidejah...

Zelo trdovratna zadeva ima štiri razvojne faze. Treba večkrat poškropiti.
Sedaj ko je toplo je razvoj 10 - 14 dni.
megi
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 09 jun 2005, 13:58
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 27 jun 2005, 11:44

Megi, hvala za odgovor, ampak mislim, da nimam resarjev. Sedaj, ko sem upoštevala nasvet babice crash_recovery in sem vijolice prestavila na okensko polico, kjer je zjutraj sonce, je z njimi zopet vse vredu. Tiste pobeljene cvetove sem takrat potrgala stran in sedaj normalno cvetijo dalje. Mislim, da je res šlo za plesen, ker če sem s prstom potegnila po cvetnem lističu, sem nekaj tiste bele snovi spravila dol. Verjetno se je zgodilo zato, ker ni bilo niti žarka sonca (severna stran), čeprav so imele dovolj svetlobe. Očitno jim tam res ni ustrezalo. Poleg tega sem sedaj kar celo polico prepustila samo vijolicam, ostale rožce pa sem razporedila drugam. Kot kaže, bo tudi to držalo, ker sem pri večini prejšnjih razmnoževanj (listi v vodi) imela težave, ker nikakor niso hotele pognati korenin, sedaj pa so po kakšnem mesecu ali dveh že tako vitalne, da jih bom morala nujno posaditi. Jupi. Veliko uspeha tudi vsem drugim ljubiteljem vijolic.
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše


Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Vijolice
    Napisal/-a cher » 01 feb 2004, 18:25
    3 Odgovori
    4663 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Road Runn3r Poglej zadnji prispevek
    08 feb 2004, 22:24
  • vijolice
    Napisal/-a BIBI » 04 mar 2010, 15:10
    5 Odgovori
    10819 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a kate79 Poglej zadnji prispevek
    16 maj 2010, 15:18
  • Mlade vijolice
    Napisal/-a tanjaz » 30 jun 2005, 21:14
    5 Odgovori
    4579 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a muha Poglej zadnji prispevek
    02 jul 2005, 14:08
  • vijolice gnijejo
    Napisal/-a redtiger » 03 avg 2005, 15:33
    6 Odgovori
    4115 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a redtiger Poglej zadnji prispevek
    04 avg 2005, 13:59
  • spet vijolice
    1, 2Napisal/-a redtiger » 18 sep 2005, 13:28
    20 Odgovori
    31011 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a polonak Poglej zadnji prispevek
    08 jan 2009, 11:39

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov