spet vijolice

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

spet vijolice

OdgovorNapisal/-a redtiger » 18 sep 2005, 13:28

Čau!

Koliko časa rabijo vijolice, da ponovno začnejo cveteti... moje so nehale pred 3-4 meseci in nobena noče več cvetet :( sem jih pa presadila v večje lončke in zdaj jih že nakaj časa gnojim pa nič... So na polici ( V stran) in na svetlem... a kdo ve kaj je lahko narobe, ker liste pa delajo, na splošno so lepe sam ocvetovih pa ni ne duha ne sluha :?
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

Spet vijolice

OdgovorNapisal/-a muha » 18 sep 2005, 14:26

Ali jih sploh kdaj doseže sonce? Saj preveč ga ne smejo imeti, malce jutranjega ali pozno popoldanskega pa le rabijo (lahko tudi skozi zaveso). Meni se ponavadi na gnojenje kar hitro odzovejo - v kakšnem mesecu po počivanju, če že ne cvetovi, vsaj nastavki. Menjavam cvetenje - mesec počivanja - gnojenje...itd. Če pa jih že imaš na primernem mestu, potem žal ne vem čemu se "kujajo". Ja, pa morda še zemlja. Mora biti kar boljše sorte, ne tista, ki jo dobiš skoraj "za šenk". Npr. Humovit, Asef...

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a redtiger » 18 sep 2005, 18:11

Ja sonca ni prav veliko, mogoče je to razlog... ne vem na isti strani sobe imam kaktuse, fikus ,draceno pa vse ful lepo raste samo vijolice nočejo cveteti! je pa zelo svetlo, še zavese sem umaknila ravno zato pa zaenkrat ni napredka.
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

Spet vijolice

OdgovorNapisal/-a muha » 18 sep 2005, 19:32

Svetlobe je očitno dovolj za tvorbo listov, ne pa tudi cvetov. To ni tako redek pojav pri cvetočih lončnicah. (Enako se na primer dogaja pri sobnem hibiskusu) Svoje vijolice sem imela vedno na okenski polici, na vzhodu na direktnem soncu, na jugu poleti pa za tanko zaveso. Če imaš možnost, poskusi isto. V kakih 2 - 3 tednih bi se morali med listki že prikazati cvetni nastavki.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a redtiger » 18 sep 2005, 22:04

hvala za nasvet :)
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 21 sep 2005, 13:53

Mogoče pa je razlog presajanje - ker si jim namenila nekaj več prostora za korenine mogoče sedaj vso svojo energijo namenjajo prav rasti slednjih. Kako dolgo nazaj si jih presadila in še pomembneje, koliko večji so novi lončki, v katere si jih presadila? Če so lončki preveliki (pravilo pravi, da mora biti novi lonček le za številko večji od starega - enako kot pri čevljih za odraščajoče otroke) se rastline namreč zelo rade zaženejo v rast korenin in listov, cvetenje pa pustijo za pozneje.
Sicer pa se strinjam z ugotovitvami o svetlobi. Moje je dobijo kar nekaj in to direktne, bolj popoldne in jim očitno sedanje mesto zelo uspeva, medtem ko jim prej na omarici v prostoru ni bilo najbolj všeč.
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a redtiger » 26 sep 2005, 09:42

Presadila sem jih poleti, junija se mi zdi, sem pa naredila napako (tako začetniško :oops:), ker sem jih presadila v prevelike lončke, hm in koliko bo trajalo, da bodo spet zacvetele, če sploh? Zdaj sem jih prestavila na okensko polico in bomo videli...
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 26 sep 2005, 09:44

Kdaj bodo zacvetele, je težko reči, svetujem ti lahko samo vztrajnost. Vendar ti zagotavljam, da če se dobro počutijo, če so torej listi lepo temno zeleni in rastejo novi, se sti ni treba bati rezultatov. Naj cvetijo :P
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a redtiger » 26 sep 2005, 10:31

Ja listi so lepi in gosti, tudi rastejo lepo, upam da bodo kmalu spet cvetele :)
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

OdgovorNapisal/-a redtiger » 23 okt 2005, 15:25

Ok pa še eno vprašanje... potaknjenci lepo delajo imam jih v lončkih 8,5 cm. Zdaj me pa zanima glede na to, da imajo nekateri že kar velike listke, a jih moram presadit v večje lončke in če v koliko velike ali jih pustim do pomladi? :oops: Hvala pa lep dan!
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

Vijolice - presajanje potaknjencev

OdgovorNapisal/-a muha » 23 okt 2005, 16:42

Lončki 8,5 cm so , če je v vsakem le 1 listek, čisto primerni še kar za nekaj časa. Pri vijolici velja, naj izgleda lonček raje premajhen, kot prevelik. Dobro se obnesejo tudi plitvi, ti so lahko malce širši. Če poganjki niso že res veliki (listki čez cca 3 cm), pusti presajanje raje za pomlad. Sicer pa po občutku.
Enkrat sem na tem forumu že pisala tudi, kako jih razdeliš, pa izgleda ni bilo razumljivo. Do pomladi bodo upam ozeleneli potaknjenci, ki sem jih posadila v začetku oktobra, takrat bom to delitev prikazala s slikami.

Do takrat pa lep pozdrav!

PS: kako pa mama vijolica - ali že kaj namerava cveteti?
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a redtiger » 28 okt 2005, 20:03

Ja v lončku je samo en list (velik list, ki sem ga odtrgala od odrasle rastline) pa cel kup majhnih listkov, nekateri so že kar veliki... ne nobena vijolica mi noče cvetet :cry: , zdej so na okenski polici na vzhodni strani, počasi že obupavam, ker samo listi rastejo, nastavkov za cvetove pa ni in ni.. :?
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

Vijolice

OdgovorNapisal/-a muha » 29 okt 2005, 08:42

Tisti mami vijolici zagrozi, da jo boš vrgla v smeti. Včasih se to obnese 8)
Potaknjenci se najverjetneje čez zimo ne bodo toliko preveč razrasli, da ne bi mogli počakati do februarja/marca, ko je za presajanje bolj primeren čas. Takrat pa v rahlo, dobro, humuzno zemljo (ne kakšno iz akcij), lonček pa raje premajhen, kot prevelik. Razmerje velikosti rastlin in lončkov si lahko ogledaš tam, kjer jih prodajajo - je kar pravo.
Gnojiti po priporočilih za cvetoče rastline - meni se obnesejo gnojilne paličice, a jih za cvetoče (rdeče barve) bolj težko dobim.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a redtiger » 30 okt 2005, 20:38

Ja saj jih bi res najraje kar vrgla stran (imam namreč 4 mame vijolice- dezerterke) in nobena noče cvetet, bom pa še počakala nekaj časa in jih gnojila pa bomo videli :roll:
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

OdgovorNapisal/-a redtiger » 13 nov 2005, 13:52

Končno, končno so se pojavili popki pri 3 vijolicah :D , zdaj samo upam, da bodo cvetele tako bujno kot so, ko sem jih dobila.... Gnojim jih, skoraj vsakič, ko jih zalijem, to je enkrat na 14 dni, upam da je to ok :)
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

Vijolice cvetijo

OdgovorNapisal/-a muha » 13 nov 2005, 14:12

Čestitam! Potrpljenje (ali pa grožnje :wink: ) se splača. Gnojenje: potem, ko zacvetijo, jaz včasih nenamensko kar malo pozabim na to. Pa ne izgleda,da bi jim preveč škodilo. Ker tako dolgo niso cvetele, domnevno zaradi neprimerne lege, se jim je hranil najbrž nabralo že kar dovolj in bi sedaj lahko malce manj gnojila. Poskusi - ene enako kot doslej, druge malo manj. Je treba malce tudi eksperimentirati.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a redtiger » 13 nov 2005, 20:12

Ok,bom probala pa bomo videli. Sem pa res ful vesela, ker sem mislila da ne bo nič... potem pa prijetno presenečenje :D Pa lep večer vsem skupaj!
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

OdgovorNapisal/-a tamika » 11 jan 2006, 09:24

Moja teta jih enkrat na mesec zaliva tudi z radensko in ima čudovite. Cvetijo ji non stop!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a redtiger » 16 jan 2006, 13:30

Čau, spet imam eno vprašanje... namreč tiste "mame" vijolice so zacvetele in sem jih lani poleti presadila v kar velike lončke in so še dodatno zrasle in se mi zdijo preveč nagužvane... v vsakem lončku sta najmanj 2 vrha, vidi se, da bi se jih dalo lepo ločiti. A se to kaj prakticira, ali jih pustite kar lepo skupaj? :roll: Ja pa mladičev imam tudi kar veliko, so vsi že lepo zrasli, je že čas da jih presadim v malo večje lončke? Hvlaa za odgovore in lep dan vsem skupaj!
redtiger
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 05 maj 2005, 12:20

Presajanje vijolic

OdgovorNapisal/-a muha » 16 jan 2006, 20:26

Kar presadi jih. Po biodinamičnem koledarju je ta mesec čas presajanja do 26. Za cvet naj bi bila najbolj primerna 23. popoldne in 24. dopoldne. Če se ti bo časovno tako izšlo, sicer pa takrat, ko imaš čas.
Stare vijolice lahko pustiš skupaj ali pa jih razdeliš - pretrgaš na več šopkov, imeti mora vsak svoje korenine. Ker se rade hitro znova preveč zgostijo, sem tako delitev opustila in se preusmerila v vzgojo mladičkov.
Podobno po možnosti razdeli tudi mladičke. Mladičkov ne presajaj v prevelike lončke - po eno rastlinico v lonček premera 6 do max. 8 cm.

Pregoste vijolice imajo več zelenja in manj cvetja.

Lp in lep dan tudi tebi.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

Naslednja

Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • vijolice
    Napisal/-a crash_recovery » 04 jul 2003, 13:21
    8 Odgovori
    16938 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a zmajevka Poglej zadnji prispevek
    27 jun 2005, 11:44
  • Vijolice
    Napisal/-a cher » 01 feb 2004, 18:25
    3 Odgovori
    4663 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Road Runn3r Poglej zadnji prispevek
    08 feb 2004, 22:24
  • vijolice
    Napisal/-a BIBI » 04 mar 2010, 15:10
    5 Odgovori
    10819 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a kate79 Poglej zadnji prispevek
    16 maj 2010, 15:18
  • Mlade vijolice
    Napisal/-a tanjaz » 30 jun 2005, 21:14
    5 Odgovori
    4580 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a muha Poglej zadnji prispevek
    02 jul 2005, 14:08
  • vijolice gnijejo
    Napisal/-a redtiger » 03 avg 2005, 15:33
    6 Odgovori
    4115 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a redtiger Poglej zadnji prispevek
    04 avg 2005, 13:59

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov