spet vijolica

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

spet vijolica

OdgovorNapisal/-a pikola » 29 maj 2008, 09:04

za darilo sem dobila afriško vijolico. na lončku je pisalo da more imeti stalno vlažno zemljo, ampka ne mokro. tako da jo zalivam vsake (približno) 4 dni. ampak mi je začela gniti, veneti... 2 lista sta zgnila-sem jih odščipnila. odcveteli cvetovi pa tudi, ali so začeli gniti ali pa so se posušili. ima pa še veliko popkov in par lepo svetočih cvetkov. naj jo manj zalivam? naj ji odščipnem stare grde cvetove? to je moja prva rastlinica. hvala za odgovor!!
pikola
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 29 maj 2008, 08:57

OdgovorNapisal/-a greeny » 29 maj 2008, 15:13

Mi imamo doma zelo veliko vijolic. Štirje dnevi so brez diskusije zdaleč premalo premora med dvema zalivanjema. jaz jih zalivam na teden dni, pa še takrat tu pa tam katero izpustim, če je še vlažna od prejšnjega zalivanja, in jo potem še en teden pustim. Do zdaj mi je v nekaj letih samo ena zgnila, ker ni imela luknjic v lončku, drugače pa vse uspevajo enkratno! Jaz bi na tvojem mestu potrgal nekaj listkov in jih dal v vodo, da poženejo korenine.
Ni pa rečeno, da je cela rastlina zgnila, tako da jo pusti v lončku, samo nehaj zalivati vsaj en teden!
vse bo še dobro :wink:

LP vsem
Verde, que te quiero verde
Uporabniški avatar
greeny
Guru
Guru
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 08 apr 2008, 19:53
Kraj: MS-LJ

OdgovorNapisal/-a pikola » 29 maj 2008, 18:13

oo hvala! prej sem še en list pa par cvetov odščipnila. sem pa malček brala forum in vidla da ostali zalivate vijolice v lonček! jaz sem direkt na zemljo :cry: opazila sem tudi da je na spodnji strani listov več "opat rjave barve (gnilo verjetno) namesto da je vijola-bordo... :cry: tako da bom res nehala zalivat! v sobi je kar toplo zadnje dni,tako d aupam da se bo zemlja kmalu posušila. podtaknjence pa bom nardila! sem že našla navodila na forumu! hvala zaenkrat!
pikola
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 29 maj 2008, 08:57

OdgovorNapisal/-a greeny » 29 maj 2008, 22:40

Ni za kaj. Naj pa povem še to, da jih jaz vse zalivam kar po zemlji, pa jim ni še nič škodilo. Je pa res splošno znano, da naj bi se jih zalivalo v podstavek. No ja, po želji :wink:

LP vsem
Verde, que te quiero verde
Uporabniški avatar
greeny
Guru
Guru
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 08 apr 2008, 19:53
Kraj: MS-LJ

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 30 maj 2008, 10:02

Jaz bi še nekaj dodala - meni se tudi zgodi, da včasih katero rožco preveč zalijem. Takrat jo vzamem ven iz okrasnega lončka in jo postavim na kakšno rešetko, tako da tudi do spodnjih luknjic v lončku pride zrak in se hitreje zemlja posuši.

lp
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a pikola » 30 maj 2008, 10:21

hvala za dober nasvet jelkaca!
pikola
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 29 maj 2008, 08:57

OdgovorNapisal/-a Nova » 02 jun 2008, 08:54

Meni so nekoč svetovali, da se preveč zalite rastline postavi na časopisen papir, da "potegne" ven čim več vlage. Ves čas pa potrebuje čim bolj zračen prostor, zato je rešetka zelo dobra rešitev.
Nova
Guru
Guru
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 05 jan 2006, 10:34
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pikapikica » 08 jun 2008, 22:50

Tudi jaz imam že več let vijolice, a jih ne zalivam tako pogosto. Preprosto privzdignem listke in potipam zemljo. Če je vlažna ne zalijem, če je skoraj suha jo zalijem.
Zalivam tako, da privzdignem listke, da se ne zmočijo in zalijem zemljo. Zdi se mi zelo hvaležna rožica.

pri meni se težave pojavijo samo, ko kupim novo vijolico in ko odcveti je vsa uboga, včasih se več ne opomore in zgnije.
Najlepše mi uspevajo tiste, ki jih sama vzgojim iz listka. To pa seveda traja da iz malčkov kaj nastane.
Pikapikica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 08 jun 2008, 22:09


Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron