Passiflora

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Passiflora

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 21 okt 2003, 23:18

Ojla,
spomladi sem dobila pdtaknjenec vijolične Passiflore, celo poletje je rasla in se ovijala okoli opore, brez cvetenja. Na začetku oktobra pa je začela močno cveteti in cveti že ves mesec.
Zanima me, če jo lahko sedaj ko cveti premikam ali naj jo prvo porežem, saj je prezimovalni prostor za njo sila majhen? Sedaj je na toplem, prezimovati pa mora na okoli 5°C. Bo sedanje obrezovanje (prbrala sem, da se jih obreže spomladi) vplivalo na njen počitek in cvetenje v naslednjem letu?
Upam, da mi bo kdo znal iz lastnih izkušenj pomagati.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 okt 2003, 17:23

Ojla,

ker mi nihče ni svetoval, sem naredila po svoje. Rastlino sem presadila in dala v hladnejši prostor. Zaradi presajanja se bodo cvetovi posušili (bila je posajena zunaj), obrezala je pa še nisem, bom še malo počakala.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 22:32

Klavdija, kolikor vem, pri punci tudi dajo rastlino čez zimo noter v predprostor, kjer je malo hladneje. Če bi želela, da ti cvetovi odcvetijo, bi jo morala imeti na prostem, kjer verjetno zaradi oprašitve hitro opravijo.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 22:36

Ojla. Sem pozabil še nekaj. V knjigi piše naslednje (citiram samo zanimivo):

..."Mnoge vrste imajo jajčaste do kroglaste sočne in užitne plodove, ki so oranžni ali rumeni in dozorevajo jeseni. So prezimno občutljive do za mraz zelo občutljive rastline, k ine prenesejo temperatur pod 5-16 stopinj C. Rastejo v vseh vrstah rodovitnih, dobro odcednih tal in na sončnih ali deloma senčnih mestih. Med polnim razvojem jih je treba obilno zalivati, sicer pa precej manj. Spomladi zredčimo pregosto rastoča stebla in odstranimo odmrle dele rastlin. Množimo jih spomladi s semeni ali poleti z delno olesenelimi potaknjenci."
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 okt 2003, 22:41

Ojla,

hvala, ker iščeš informacije, ampak (sej si videl) zdaj je notr,kar bo pa bo. Kaj pa bo bom pa še povedala.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 23:25

Hojla, saj si itak delala tako, kot je v knjigi. Vidiš, imaš dober občutek. Zraven tega pa kolikor opažam, to niso tako občutljive rastline. Če si bila že slučajno v avtocampu Fiesa, lahko ob vhodu vidiš, kako se veličastno razrašča tam ena. V primorju je prednost, da lahko ostane rastlina zunaj. Za nekatere variante celo piše v knjigi, da so zmrzalno trde, potem pa takoj zraven piše min. temperatura 7 stopinj C. Mogoče s tem avtorji mislijo, da prenese kako stopinjo pod ničlo, vendar ne za dolg čas.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 okt 2003, 23:36

Ojla,

čist možno, mi je Manca razlagala, da imajo nekje v Istri Passifloro speljano kot živo mejo (jst bi tud!!!), ampak to je tam, pri nas pa...
Tam bi imela še kaktuse lahko zunaj ...eh kaj čmo, pri nas se gremo pa lahko sankat!!!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 23:55

Ja, pobožne želje. Saj tudi v Izoli sem videl (nasproti tuša se mi zdi), da se lepo velika opuncija razrašča kar ob cesti. Je pa res, da ima vsaka regija svoje prednosti in slabosti. Nekateri si pač lahko privoščijo tako živo mejo, drugi se sankamo (pri nas bolj slabo, ker sem na ravnini doma :( ).
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 30 okt 2003, 00:01

Ojla,

saj jaz tud nimam hriba na vrtu samo...si me pa spomnil kaj sem pozabila!!! Letos sem bila kar nekajkrat v Izoli in sem (mislim, da je nasproti novega Spara) si rekla, da bom šla zvečer na sprehod tam mimo-evo pa sem se šele zdaj spomnila. Ja tam ob stari cesti za na Belveder je, jaz sem pa pozabla, me prav zanima, če bo drugo leto še tam?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Passiflora
    Pripete datoteke Napisal/-a Klavdija » 22 jul 2004, 11:27
    1 Odgovori
    3361 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a davidoff Poglej zadnji prispevek
    12 avg 2005, 11:17

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost