Klivija ne cveti

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Klivija ne cveti

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 15 maj 2003, 08:25

Pozdravljeni!
Pred štirimi leti sem podedovala klivijo. Prvo pomlad je cvetela, a žal takrat nisem vedela, da moram cvet odrezati, preden razvije seme in sem ga seveda pustila, da se je posušil. V knjigi o sobnih rastlinah piše, da potem klivija naslednje leto ne cveti. Težava pa je v tem, da letošnjo pomlad že tretje leto zapored ni cvetela. Kaj naj naredim, da bi vsaj naslednjo pomlad cvetela? Jo morda preveč gnojim, saj ne vem, koliko je primerno?

Maja
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Re: Klivija ne cveti

OdgovorNapisal/-a MojcaL » 15 maj 2003, 19:57

Klivija bo cvetela, če ji poste privoščili zimski počitek. Zato je pozimi ne zalivajte (november, december, januar). Ko nastavi cvetne popke jo prvič zalijte.

Srečno,
Mojca :wink:
Hrovatin exotica
Strokovnjakinja za eksotične in ostale sobne rastline.
Uporabniški avatar
MojcaL
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 3
Slike: 4
Pridružen: 09 apr 2003, 15:27
Kraj: Ljubljana

klivija ne cveti

OdgovorNapisal/-a saša » 08 dec 2003, 13:33

lep pozdrav MojcaL.
Lepo bi vas prosila če imate slučajno kakšnp klivijo za podarit?
HVALA
moj e meil:ollyva00@volja.net
saša
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 01 dec 2003, 11:10

OdgovorNapisal/-a martina00 » 15 mar 2005, 15:02

Tudi moja klivija ne cveti že nekaj časa. Šele sedaj sem ugotovila, da bi ji morala privoščiti 'zimski počitek'. Je potrebno dati klivijo takrat na hladno, ko je 3 mesece ne zalivamo?

Kako bi bilo, če zdaj dam klivijo v klet na hladno? Naj raje počakam do jeseni?

Je zelo košata in bujno poganja liste, le na konicah nekaterih starejših listov se pojavljajo rjavi madeži in se potem širijo navzgor. Gnojim jo poleti (kot druge rastline), pozimi pa ne. To je verjetno narobe...

Hvala za nasvete!

martina00
martina00
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 05 apr 2004, 11:47

OdgovorNapisal/-a barbara bobek » 17 mar 2005, 09:23

Mojo klivijo sem dobila lani za rojstni dan ... že cvetočo..... in nato mi je meseca oktobra ponovno cvetela.....
Pred 14 dnevi nazaj pa sem videla, da počasi med listoma spet odganja novo cvetno steblo .... tako da kar se tiče počitka pozimi .... Je celo leto na istem mestu .... kadar je povrhu zemlja popolnoma suha, jo močno zalijem, nato pa pustim da se spet fino posuši. Gnojim 1 x na mesec ( sedaj, ko bo cvetela - na 14 dni ) in moram rečt, da nima tudi enega rjavega flekca na listih ..... Enkratna je ... tako da .... ta počitek po moje nima veze ....
Imam jo pa na mizi 1 m stran od radiatorja na vzhodni strani poleg okna, pa dela k divja....
Ko zacveti, pokažem in prilimam slikico! :lol:
barbara bobek
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 06 jul 2004, 07:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a luxi » 17 mar 2005, 13:22

Meni pa klivija nikakor noče zacveteti. Res je, da je že precej stara, vsaj 10 let. Cvetela je prvo leto, potem pa ne več. Takrat nisem vedel, da rabi zimski počitek. Ampak zadnje tri leta, sem naredil vse, kot je treba, da bi cvetela. Dal sem jo na hladno, svetlo mesto in je nisem zalival čisto nič tri mesece. Spet ni cvetela. Letos sem jo pustil na toplem, nekaj časa skoraj nič zalival, sedaj pa čisto malo, ker je vendarle na toplem. Čez leto sem jo zalival 1- krat na teden in to malo bolj in tudi gnojil. Lepo je rastla, delala nove liste, tudi zdej je lepa, spet ima mlade liste- CVETETI PA NOČE, vragec mali :twisted: Ima kdo kakšno strokovno razlago za to? Je to zato, ker ji toliko let nisem privoščil zimskega počitka in je zdaj prestara, je prešla samo v vegetativno fazo? Lahko še kej storim, je še kej upanja, da bo cvetela. :?: :)
luxi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 07 okt 2003, 13:14
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a barbara bobek » 11 apr 2005, 10:39

Tok sem se lepo pohvalila kako bo cvetela ..... :cry:
Saj cveti.... samo stebla pa noče in noče pognati ....
Dodajam slikice!
V čem je to problem?
Mogoče zato, ker sem jo prestavila med samim začetkom cvetenja in je doživela šok????? :cry: :cry: :cry:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
barbara bobek
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 06 jul 2004, 07:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a barbara bobek » 20 apr 2005, 07:34

No ... zdaj mi je končno pognala steblo .... jutri prilimam slikico.....
Čau.....
Sem mislila, da ste strokovnjaki, da mi boste povedali kaj je narobe.
barbara bobek
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 06 jul 2004, 07:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a barbara bobek » 06 maj 2005, 12:37

Evo slikice .....
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
barbara bobek
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 06 jul 2004, 07:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Sonja10 » 07 sep 2005, 19:40

Uau, na tem forumu se pa res veliko naucis. Sem cisto nova.
Barbara zelo lep klivijo imate.
Jaz sem svojo dobila letos. In seveda nisem vedela, da moram cvetno steblo stran odrezati po odcvetenju. No, sem to storila sedaj. Upam, da ne bo kaj z njo narobe.

Zanima me, nekje sem prebrala, da moras rastlino, ce se prevec razraste dati cez pol in jo na nek nacin tako razmnoziti.
Kako? Korenine so zelo masivne in prepletene med seboj.
Sonja
Sonja10
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 07 sep 2005, 18:58
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a barbara bobek » 08 sep 2005, 11:30

Kolikor je meni znano, klivija odžene novo rastlino iz matične rastline in takrat je zaželjeno deljenje -.--Mislim da je tako, nisem pa 100 %.

Evo .... moja spet cveti .... prilagam slikici :wink:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
barbara bobek
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 06 jul 2004, 07:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a barbara bobek » 13 sep 2005, 09:28

No še ena ... malo bolj odprta slikica.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
barbara bobek
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 06 jul 2004, 07:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tamika » 11 jan 2006, 09:31

Po mojih izkušnjah klivija cveti takrat, ko je lonček zapolnjen s koreninami. Tak nasvet sem dobila od ene sosede, ki ima ogromno klivij in ji zavidljivo dobro delajo. Zdaj tudi sama puščam, da se rastlinice tiščijo v lončku in očitno so mi hvaležne, saj mi vsako leto cvetijo.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a barbara bobek » 14 feb 2006, 13:21

Jaz sem jo v 1 letu 2 x presadila .... ker sem imela občutek, da bo lonček razneslo. Vseeno se ni tiščala, pa mi cveti 2 x letno ....
barbara bobek
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 06 jul 2004, 07:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a brankec » 31 jul 2006, 21:44

No jaz pa bi rad vprašal katero zemljo ali sestavo zemlje uporabljate za klivije. Sem dobil stranski poganjek od klivije, ki je že posajen pa bi ga rad dal v malenkost večji lonček zato me to zanima.
Vsaka rožica je lepa.
brankec
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 21 jan 2006, 01:14
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lunca » 06 avg 2006, 09:13

moja mami jih posadi v navadno zemljo za sobne rastline, brez kakršnega koli dognojevanja itd. pa cveti 1 krat letno.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a felidae » 14 okt 2006, 10:57

Pred parimi dnevi sem kupila odcvetelo clivio. Na internetu sem prebrala da morajo pocivati 2 meseca na temperaturi priblizno 15°C in po tem pocitku zacvetijo. Ali vi z vasimi cliviami to prakticirate? Prebrala sem tudi da clivie ne rabijo visoke zracne vlage, jaz mojo vseeno rosim. Je to potrebno ali ne?

Najlepsa hvala za odgovore
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lunca » 14 okt 2006, 11:55

mi imamo stare klivije. spomladi jih damo ven pod drevesa in so tam celo leto, potem pa jih v jesenskem času prenesemo notri. letos pa ene nismo prenesli ven in mislim da ji prav tako nič ni hudega. zalivamo 1krat na teden..to je vse
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a natka » 24 jan 2007, 14:08

felidae je napisal/-a:Pred parimi dnevi sem kupila odcvetelo clivio. Na internetu sem prebrala da morajo pocivati 2 meseca na temperaturi priblizno 15°C in po tem pocitku zacvetijo. Ali vi z vasimi cliviami to prakticirate? Prebrala sem tudi da clivie ne rabijo visoke zracne vlage, jaz mojo vseeno rosim. Je to potrebno ali ne?

Najlepsa hvala za odgovore


Lahko ti pomagam samo pri tem, da ti povem kako delam to jaz in mi vsako leto cveti.

Poleti jo lahko daš ven, vendar ne sme biti na soncu, saj ji sončni žarki opečejo liste, tako da je najbolje da jo daš nekam v senco. Pozimi pa jo imamo na svetlem prostoru, s temperaturo približno tam okrog 10-15°C. Pozimi je nič ne zalivamo, potem malo ko začne cveteti. Glede rosenja, pa jaz osebno jo ne rosim.

Upam da sem ti vseeno kaj pomagala, čeprav je že januar.

lp N.
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

OdgovorNapisal/-a naja » 16 feb 2007, 13:25

Meni je klivija ravno odcvetela (dobila sem jo pred dobrim mesecem, ko je začela odpirati popke) pa me zanima, če je res potrebno odrezati cvetno steblo, ko klivija odcveti? A takoj, ko odcveti, oziroma kdaj? Kje pa ga odrežem -čimbolj pri dnu? :oops: :wink:

Hvala!
naja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 02 maj 2006, 16:35

Naslednja

Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov