Hibiscus Alicante

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Hibiscus Alicante

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 17 nov 2003, 12:11

Sem ljubitelj te rastline, saj me razveseljuje z lepimi rdečimi cvetovi. Imam Hibiscus Alicante, pa me zanima katere vrste Hibiscusov imajo še večje cvetove. Od česa zavisi količina cvetov na eni rastlini? Ali Hibiscus lahko obračamo?
Poldi

P.S.
Kakšna je pravilna nega čez zimo, da bo drugo leto spet lepo cvetel kot mi je letos.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bostjan » 17 nov 2003, 13:26

Lep pozdrav !

Če se ne motim, imaš po vsej verjetnosti vrsto Hibiscus rosa sinensis, sorta: Alicante.

Sam imam hibiskuse pozimi na temp. okoli 12 °C. Pri tej temperaturi mirujejo in obdržijo večino listov. Pri nižji temp. do 5 °C, pa odvržejo večino listov. Pri teh temperaturah je potrebno zelo zmerno zalivanje(gnitje !). Zgodaj spomladi jih presadim v večje posode in obrežem ter postavim v plastenjak, kjer so do konca aprila. Nato jih postavim na prosto, na vzhodno stran, kjer cvetijo do pozne jeseni (najlepši so avgusta in septembra). Tudo gnojenja se ne bodo branili ! Obstaja ogromno število sort, ki se razlikujejo tudi po velikosti cvetov (tudi do 20 cm).


Boštjan
bostjan
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 okt 2003, 16:45
Kraj: kamnik

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 17 nov 2003, 14:53

Moj hibiscus je celo leto notri na enem in istem prostoru, zato sprašujem kaj se bo zgodilo, če bo prezimil pri 20 stopinjah na okenski polici? Kako ga v tem času zalivati? Žal nimamo vsi takih možnosti, da bi bil čez poletje na vzhodni strani na prostem. Sem pa na lastne oči videl hibiscus cveteti na vrtu cvetličarne "Rosika". Do takrat sem mislil, da je to le sobna ratslina.
Ker ne vem, če je Hibiscus rosa sinensis, sorta Alicante, prilagam sliko.
Poldi
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bostjan » 17 nov 2003, 15:25

Če je zraven besede Hibiscus pisalo Alicante, je to sigurno ime sorte. Hibiskus je v "toplih" krajih, kjer ne zmrzuje grmovnica, ki zraste tudi 3 m in več v višino, uporabljajo ga tudi, kot žive meje.

Pri sobni temperaturi je potrebno paziti, da ga ne napadejo uši in pršice, posebno pršice ga kar rade napadejo (meni se je to zgodilo). Hibiskus bi gnojil vsakih 14 dni tako, da bo tudi pozimi rastel in cvetel. Mora pa biti na okenski polici, ker je pozimi pomankanje svetlobe. Spomladi pa ga presaditev večjo posodo in obrežite, da se bo razrastel in s tem bo pospešeno cvetenje.

V cvetličarni sem že doživel, da je prodajalka zatrjevala, da mora imeti majhen lonec da bo bolj bujno cvetel. Sam imam drugačne izkušnje; večji lonec in dobra gnojena zemlja; lepša rastlina (višina do 1,2 m). Lahko ga "napade" kloroza (rumenenje listov), preventivno ga zalijemo z železovimi kelati. S tem bo dobil lepe temno zelene liste.

Lep pozdrav;

Boštjan
bostjan
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 okt 2003, 16:45
Kraj: kamnik

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 17 nov 2003, 15:28

Ojla,

podobno kot boštjan imam tudi jaz Hibiscus čez zimo v hladnejšem prostoru, čez poletje je pa na vrtu pod češnjo, ki ni ravno primeren prostor (nanj so odpadale vse nezrele in posušene češnje), lani je stal pod jabolkom pa je bilo bolje. Hibiscus ima rad sonce, le opoldansko sonce je zanj premočno, tako da uspeva kjerkoli le da je čez opoldne zasenčen (lahko ga imaš zasenčenega tudi na balkonu).
Če ga imaš na toplem ga moraš zalivati normalno, saj več vode izhlapi, pa tudi rastlina aktivno rase in jo več rabi. Za obilno cvetenje, mora imeti zimski počitek. Rad odmeče liste (poleti tudi še zaprte cvete), če ima premalo zračne vlage, zato ga je treba v stanovanju orošati. Jaz sem ga letos velikokrat premikala, tudi ko je cvetel, pa ga to ni motilo (na okenski polici dobi svetlobo le z ene strani in bi ga premikanje mogoče zmotilo med cvetenjem).
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 27 nov 2003, 23:30

Ojla,

pa še nekaj kar se tiče malega lončka in lepšega cvetenja. Mislim, da če je rastlina posajena v prevelike lonce, dejansko nekaj časa vso rast usmerja v razraščanje korenin in listja, šele čez čas pa v reprodukcijo-cvetenje. Če jo imamo v tesnejšem lončku jo tako prelisičimo, vendar se to obnese le kratek čas (cvetličarji to počnejo, da prodajo lepo cvetočo rastlino) in še to ne uspe vsakič. Za cvetenje se sama držim nasveta, da mora Hibiscus brezpogojno pozimi počivati-brez gnojenja in hladnejši prostor (mogoče okno spalnice, ki nima toliko stopinj kot ostali prostori). Pozoren bodi tudi na vlago, ki jo ob kurjavi ponavadi ni.
:wink: Nasvet: lonec z zemljo postavi na narobe obrnjen podstavek v večjem okrasnem lonecu, v katerega naliješ vodo, ki ne sega do lončka z zemljo - na tak način lahko zagotoviš zadostno vlago okoli rastline.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Hibiscus cveti

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 09 feb 2004, 15:28

Prilagam sliko oz. cvet mojega Hibiscusa Alicante, ki mi je 9. februarja zacvetel. Ima več popokov.
Poldi
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Ela » 05 mar 2004, 23:45

Lep Pozdrav!
Rada imam to rastlino ampak zal imam neaj vprasanj!

Hibiskus imam na temperaturu cca 12C, ni odvrgel listov ampak so se vsi listi povesili?
Prosila bi ce mi kdo lahko pomaga pri tem problemu in se za morebitne nasvete ze vnaprej zahvaljujem!!!

LP Ela.
Ela
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 05 mar 2004, 23:28
Kraj: Jesenice

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 13 dec 2004, 12:37

Hibiscus bo venel, ker je prevroče in ima premalo vode. Dober nasvet: Hibiscus postavite na premajhen podstavek, ki ga obrnete navzdol, vse skupaj pa v večjo plastično posodo in vse skupaj napolnite z vodo. Jaz imam PVC embalažo od piškotov, ki je sicer preozka, vendar pa omogoča da lonček ne pride v stik z dnom. Tako ga voda obkroža okrog in okrog. Hibiscus je lep, košat, dela popke. Če ne verjamete, pošljem sliko.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 13 dec 2004, 14:09

Jaz ga ne prezimujem, ker nimam te možnosti. V tem priemeru mora biti dobro zalit, če ne vene in odmetava liste.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

Valentinovo ali pomlad je tu

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 10 feb 2005, 16:34

Kot vsako pomlad tudi letošnjo me ne razočara.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Žiga.S » 10 feb 2005, 16:37

Tale Hibiscus mi je zelo všeč 8) , in tudi zelo dobro poganja popke.
...
Žiga.S
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 18 dec 2004, 21:06
Kraj: ...

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 11 feb 2005, 08:43

Hibiscus Alicante 2005
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

HIBISKUS VELIKAN

OdgovorNapisal/-a podvinci » 15 sep 2006, 17:07

Pred kratkim sem dobila hibiskus z ogromnimi cvetovi-velikost rokometne žoge. Je zunanja rastlina. Kupljen pa je bil v vrtnariji nekje v Avstriji. Ali ima kdo od vas podoben primerek in kakšne izkušnje z njim?

Lep pozdrav
vesna
podvinci
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 11 feb 2006, 19:38
Kraj: ptuj

HIBISKUS z XXXL-cvetovi

OdgovorNapisal/-a muha » 26 sep 2006, 10:34

Podvinci, izgleda, da si prva, ali vsaj med prvimi ponosnimi lastniki (razen Arboretuma Volčji potok) tega hibiskusa. Morala boš orati ledino. Upam, da boš izkušnje delila z nami. Me prav zanima, kako se bo obnesel čez zimo. Sem velika ljubiteljica hibiskusov in si ga bom v prihodnosti enkrat najbrž tudi omislila.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a rok.k » 26 sep 2006, 13:53

To vrsto hibiskusa sem tudi jaz letos kupil v vrtnariji kurbus v melah pri gornji9 radgoni, pa baje prezimi korenina zunaj.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode


Vrni se na Cvetoče sobne rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost