Exacum

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Exacum

OdgovorNapisal/-a cacti25 » 20 feb 2008, 15:55

Slovensko ime je perzijska vijolica. Dobila sem jo za darilo, sedaj me zanima kako naj zanjo skrbim, zalivanje,...
Slika
"Sreča je kot metulj, ki ga ne moreš uloviti, če pa mirno obsediš, lahko sede nate."
cacti25
Expert
Expert
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 17 jan 2008, 12:54

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 20 feb 2008, 16:55

Upam da ti gre angleščina: KLIK
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 20 feb 2008, 21:33

Exacum affine je dvoletnica, ki se enako dobro počuti tako v balkonskem koritu kot v stanovanju na okenski polici. Pomembno je le, da ima dovolj svetlobe in je zaščitena pred močno opoldansko pripeko. Če pa bo v stanovanju dovolj svežega zraka, bo rastlina cvetela še dlje. Najbolj ji pa godijo običajne poletne temperature.
Rastlino se lahko prezimi za podtaknjence naslednje leto, vendar mora biti na hladnem. Včasih naslednje leto cvete tudi prezimljena rastlina, vendar nikoli tako kot prvo leto. Celo pri optimalni negi, ta rastlina nima dolge življenjske dobe. Najbolje je, da se vsako spomlad naredi nove podtaknjence.


Najbolj pomembno pri negi te rastline je redno odstranjevanje odcvetelih cvetov. Tako bo vedno lepa in se bo lahko osredotočila na razvoj novih cvetov, ker ne bo porabila nepotrebne energije za ohranjanje odcvetelih cvetov.
Zalivanje naj bo zmerno, ne preveč in ne premalo. Voda v podstavku in pogosta izsušitev občutno skrajšajo življenjsko dobo te rastline. Enostavno pazite, da bo zemlja vedno rahlo vlažna. Pred vsakim ponovnim zalivanjem potipajte zemljo s prstom. Poleti se rastlino gnoji vsakih 14 dni.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a cacti25 » 21 feb 2008, 13:09

Hvala obema za odgovor, angleščina mi sicer ne gre najbolje, ampak nekaj sem že znala razbrati.
Sedaj moram takoj it odlit vodo, ki je v okrasnem lončku, da mi ne zgnije. Namreč, dobila sem jo čisto mokro s polno vode pa sem mislila, da ji pač tako paše.
Če sem prav razumela, pozimi jo imam lahko v stanovanju, poleti pa zunaj in ne bo nič narobe- pač kolkor dolgo bo živela, naprej pa s podtaknjenci...
"Sreča je kot metulj, ki ga ne moreš uloviti, če pa mirno obsediš, lahko sede nate."
cacti25
Expert
Expert
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 17 jan 2008, 12:54

Re: Exacum

OdgovorNapisal/-a nessie » 13 jun 2013, 11:57

zdravo, a je možno dobiti kakšen potaknjenec ali seme?
hvala! lp
nessie
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 18 apr 2007, 22:03


Vrni se na Cvetoče sobne rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov