Bolezen ciklame?

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Bolezen ciklame?

OdgovorNapisal/-a ani25 » 30 apr 2006, 15:57

Doma imam dve ciklami, ki obe lepo uspevata. Pred nekaj časa so se mi na listih ene ciklame pojavili nekakšni rjavi ˝koščki˝, ki se dajo odstranit. Domnevam, da je do tega prišlo, ker je bila zraven božična zvezda. Ta je začela cvetet in je izločala nekakšno olje, ki je padalo na ciklamo. Nato sem opazila te stvari. Na drugi ciklami, ki ni bila zraven božične zvezde se to ni pojavilo.
A gre za kakšno bolezen oz. zajedlivca? Kako lahko to odstranim? Zaenkrat odstranjujem liste, na katerih se to pojavi.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ani25
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 17 apr 2006, 08:19

OdgovorNapisal/-a frenky » 30 apr 2006, 17:12

gre za kaparja.

kaparja odstranite ročno, vatirana palčke, razredčen alkohol in malo potrpljenja.

najraje se zadržujejo v pazduhah listov. čiščenje je potrebno čez nekaj dni ponoviti.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a ani25 » 07 maj 2006, 08:46

Včeraj sem prvič očistila ciklamo in sem odstranila kar nekaj mladih kaparjev. Vendar sem danes videla, da so se na nekaterih listih že spet pojavili. Po kolikih dneh lahko spet očistim ciklamo, da ne bo za njo prehitro?
A je možno, da se kapar naseli tudi na druge rastline?
ani25
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 17 apr 2006, 08:19

OdgovorNapisal/-a frenky » 07 maj 2006, 09:30

kaparji odlagajo ličinke, mlade ličinke so težje opazne in se po večini zadržujejo v pazduhah listov, ter se nato postopno selijo po rastlini in seveda med rastlinami (če so skupaj)

Kapar se lahko naseli tudi na druge rastline, zato je v začetku dobro če čiščenje opravimo pogosteje. čiščenje (opazovanje) je dobro opraviti vsak dan oz. čim večkrat. nekje po 2 do 3 tednih se lahko kaparje 'iztrebi', seveda ob vestnem čiščenju. v tem času se ličinke vseh rodov že razvijejo in so lažje opazne, niso pa še sposobne odlaganja nove generacije ličink.

kakšna ličinka se vedno 'skrije' in jo opazimo kasneje, zato napadeno rastlino spremljamo daljši čas in tako preprečimo ponovno 'invazijo'.

L.p.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana


Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov